Šéfkonštruktér Tesly Model S predstavil vlastný super-elektromobil Lucid Air

6

Luxusný elektrický hyper-sedan Lucid Air, ktorý sa začne vyrábať v „nasledujúcich mesiacoch“, zažil svoju svetovú premiéru. Pochválil sa pritom „najvyšším dojazdom, najrýchlejším nabíjaním a najlepšou aerodynamikou na svete“, extrémnou účinnosťou či výkonom a zrýchlením hyper-športiaku. Ponúkaný bude v 4 verziách.

Bývalý viceprezident spoločnosti Tesla a šéfkonštruktér Tesly Model S, Peter Rawlinson, ktorý je zakladateľom, generálnym riaditeľom a technickým šéfom americkej „elektromobilky“ Lucid Motors, predstavil ďalší elektromobil, ktorý udivuje.

Aktuálne minimálne svojimi „papierovými“ špecifikáciami. Zdá sa pritom, že by to mohlo byť „haló“ vozidlo, ktoré urobí elektromobilite veľmi dobrú reklamu.

Ako sme už uviedli, novinka sa chváli, že ponúka výnimočnú efektivitu. A to aj vďaka miniaturizovanej pohonnej jednotke a batériovému systému z vlastného vývoja, ktoré ponúkajú vyšší výkon a lepšie vlastnosti. Lucid Motors zdôrazňuje, že nepoužíva „hotové riešenia“, ako je tomu v prípade tradičných automobiliek.

Americký startup v súvislosti s batériou uvádza, že tá je výsledkom 10 ročných skúseností, a to aj z vývoja batérií pre šampionát Formula E. Batériové články Lucid Motors odoberá od dodávateľa, všetko ostatné by však malo byť „in-house“.

Elektromobil Lucid Air, ktorý sa má zaradiť do luxusnej triedy k modelom ako Mercedes-Benz triedy S, je postavený na 900-voltovej architektúre, ktorá mu umožňuje ultra-rýchle nabíjanie. Veď za 1 min nabíjania má získať dojazd 32 km. Za 20 min si polepší o 480 km v rámci „reálnych podmienok“.

Extrémnu efektivitu tohto veľkého luxusného vozidla dokumentuje „svetovo najvyšší“ dojazd 832 km (EPA), na ktorý postačí batéria s kapacitou „len“ 113 kWh. Vypomáha pritom aj vynikajúca aerodynamika, vyjadrená koeficientom odporu vzduchu 0,21. Vďaka tomu má ísť o najaerodynamickejšie luxusné auto sveta.

Špecifikácie jednotlivých verzií

ModelCena ($)Odhadovaný dojazd v km (EPA)Výkon (kone)Zrýchlenie 0 – 60 mph/97 km/h (s) Maximálna rýchlosť (km/h)Rýchlosť nabíjaniaRýchlosť nabíjania v špičkeTrhová dostupnosť
Airpod 80 000  zatiaľ neznámyzatiaľ neznámyzatiaľ neznámezatiaľ neznáma480 km za 20 min1 932 km/h2022
Air Touring95 0006546203,2250480 km za 20 min1 932 km/hQ4/2021
Air Grand Touring139 0008328003270480 km za 20 min1 932 km/hQ2/2021
Air Dream Edition169 00074910802,5270480 km za 20 min1 932 km/hQ2/2021

 

Technologická výbava

Lucid Air okrem iného ponúkne pokročilý asistenčný systém vodiča (ADAS), ktorý tvorí 32 kamerových, radarových a ultrasonických senzorov či LIDAR. Ten zabezpečí aj autonómne riadenie na úrovni 2 a 3. Lucid Motors spomína aj aktualizácie na diaľku (OTA) či obrovský digitálny 5K panel vodiča s uhlopriečkou 34″.

Rezervácie

Lucid Air si už dnes môžu rezervovať záujemcovia z USA, Kanady, ako aj vybraných krajín Európy a Stredného východu. A to za vratných 1 000 $, resp. 7 500 $ („Dream Edition“). Dodávky do Severnej Ameriky začnú na jar 2021. Podrobnosti o európskej dostupnosti, cenách či predajných a servisných centrách budú oznámené neskôr.

Zdroj: Lucid Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lucid Air, ktorý má ponúknuť najväčší dojazd na svete, má SUV-súrodenca
Chystá Tesla „novú generáciu“ modelov S a X? | „Tajný projekt Palladium“
Elon Musk potvrdil „rekordný“ čas Modelu S Plaid či novú 7-miestnu verziu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. No tie prvé série budú strašné. Aj tesla stále zápasí s kvalitnou a aj keď som fanúšik musím povedať že prvé série za veľa nestáli. Osobne by som ojazdené prvé kusy ani zadarmo nechcel. Proste to chce skúsenosti navrhnúť dobré auto. Uvidíme aká bude realita ale za tú cenu to dieru do sveta neurobí.

      • A čo riešš teraz? Ja čakám na cenu Ypslonky. Keď bude veľmi vysoká tak sa spokojím s trojkou. Tú som si už vyskúšal. Do S ka neposkladám nohy. Mám 2 metre. 😀

Pridajte komentár