Základná verzia „Tesla-killera“ Lucid Air ponúkne dojazd 650 km. Čo cena?

4

Sebavedomý e-mobility startup Lucid Motors zverejnil špecifikácie základnej verzie elektrického sedanu Lucid Air. Ten má byť podľa šéfa spoločnosti, ktorý predtým pracoval pre Teslu, lepší ako Model S. Bude však „aspoň“ cenovo konkurencieschopný?

Zhruba pred mesiacom nám Lucid Motors predstavil svoj prvý elektromobil Air. Konkrétne 4 z 5 verzií, ktoré začnú prichádzať na trh od 2. štvrťroka 2021. Tie pritom ponúknu dojazd až 832 km (EPA) a výkon až 1080 koní. V pláne je tiež ešte výkonnejší 3-motorový variant.

Mnohí však boli zvedaví na základnú verziu, ktorú nám americký startup priblížil až teraz. Tá ponúkne pohon jednej nápravy (pravdepodobne zadnej), výkon 480 konských síl a odhadovaný dojazd 654 km (EPA).

Elektrická architektúra je rovnaká ako v prípade „vyšších“ verzií, tzn., že pracuje s napätím 900V. Vďaka tomu sa má batéria nešpecifikovanej kapacity nabíjať maximálnou rýchlosťou 1 932 km/h. Počas 20 minút nabíjania na nabíjacej stanici s výkonom minimálne 300 kW má elektrický sedan získať dojazd 480 km (EPA).

Základná verzia elektromobilu Lucid Air ponúkne v štandarde 34″ digitálnu prístrojovú dosku, centrálny „plávajúci“ displej či asistenčný systém DreamDrive. Zákazníci, ktorí si tento model zarezervujú „teraz“ za poplatok 300 $, dostanú nabíjanie v sieti Electrify America na 3 roky zdarma.

Cena

Čo sa týka ceny, tá bola v prípade základnej verzie stanovená na 77 400 $ (bez DPH). Pre porovnanie, Tesla Model S Long Range Plus s dojazdom 647 km (EPA), pohonom oboch náprav a zrýchlením z 0 na 100 km/h za 3,8 s vyjde v USA po nedávnom zlacnení na 71 990 $ (bez DPH).

V rámci trhu v USA sa bude na Lucid Air vzťahovať „daňové zvýhodnenie“ vo výške 7 500 $. Tesla si už tento „kredit“ vyčerpala. Takže sa nateraz zdá, že Lucid Air by mohol byť v USA o niečo lacnejší, ak do jeho uvedenia na trh začiatkom roku 2022 bude platiť súčasná „dotačná“ schéma. Do tej doby však môže Tesla svoj Model S ešte viackrát zlacniť, čo by nebolo nič neobvyklé.

AKTUALIZÁCIA (15.10.2020): Tesla s odstupom veľmi krátkeho času opäť znížila cenu Modelu S, a to na 69 420 $ (a opäť si neodpustila symbolický odkaz „420„). S najväčšou pravdepodobnosťou ide o reakciu na zverejnenie ceny základnej verzie modelu Lucid Air.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvý prototyp Tesly Model S bol katastrofa, hovorí jej šéfkonštruktér a terajší šéf Lucid Motors
Elon Musk spochybnil veľké zásluhy šéfa Lucid Motors pri vývoji Tesly Model S
Lucid, ktorý má byť pod drobnohľadom Tesly, poodhalil elektro-SUV Gravity

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

 1. Do tej doby však môže Tesla svoj Model S ešte viackrát zlacniť, čo by nebolo nič neobvyklé.
  Ak Elon nevtipkoval, tak sa to práve deje
  $69,420

  Elon Musk :
  „The gauntlet has been thrown down!
  The prophecy will be fulfilled.
  Model S price changes to $69,420 tonight! “
  …witter.com/elonmusk/status/1316454051693895680…

Pridajte komentár