Nový Lucid Air je najvýkonnejším sedanom sveta a konkuruje najrýchlejšej Tesle

3

Ambiciózny americký e-mobility startup Lucid Air predstavil novú „podznačku“ Sapphire a zároveň prvého nositeľa prívlastku Sapphire – športovú verziu svojho luxusného elektrického sedanu Lucid Air Sapphire. Tento model má byť pritom najvýkonnejším sedanom na svete bez ohľadu na druh pohonu. A konkurovať bude extrémne rýchlej Tesle Model S Plaid.

Lucid Motors sa snaží svoj prvý elektromobil Air „predať“ aj prostredníctvom rôznych „naj“. Jedna z jeho verzii ponúka napríklad najvyšší dojazd na svete v rámci sériovo vyrábaných elektromobilov (900 km WLTP). A model vo všeobecnosti patri aj k najrýchlejšie sa nabíjajúcim elektromobilom sveta, pričom podporuje max. nabíjací výkon okolo 300 kW.

Známe špecifikácie

Aktuálne prichádzajú Američania s modelom Lucid Air Sapphire, ktorý má byť podľa nich najvýkonnejším sériovým sedanom na svete. S výkonom 1 200 konských síl (895 kW) pritom prekonáva aj najvýkonnejší model od spoločnosti Tesla – Model S Plaid (1 020 koní / 761 kW). Oba modely pritom disponujú 3-motorovou konfiguráciou – „dvojitý“ motor poháňajúci zadnú nápravu + „single“ motor v rámci prednej nápravy.

Vďaka obrovskému výkonu má Lucid Air Sapphire zrýchliť z 0 na 60 mph (97 km/h) za „menej ako 2 s“. Na 100 mph (161 km/h) to má trvať pod 4 s a 1/4 míle má zvládnuť za menej než 9 s. Čo sa týka Tesly Model S Plaid, tá zrýchli z 0 na 60 mph za 1,99 s a 1/4 míle dosiahne za 9,23 s. Maximálnu rýchlosť Lucid Motors zatiaľ neprezradil. Model S Plaid by mal po očakávanom HW upgrade zvládnuť 320 km/h.

Aj na okruhy

Zdá sa, že Lucid Air Sapphire by nemal byť rýchli len v rámci „rovnej“ jazdy. Podľa výrobcu bol totiž uspôsobený aj na jazdenie po závodných okruhoch. Vozidlo disponuje karbón-keramickými brzdami, tuhšími prednými a zadnými pružinami, jedinečným nastavením tlmičov, pneumatikami Michelin PS4S s rozmermi 265/35R20 vpredu a 295/30R21 vzadu či jedinečným vyladením ABS, trakcie, kontroly stability a elektronického posilňovača riadenia.

Rezervácie na túto limitovanú novinku budú spustené 23. augusta, pričom prví zákazníci sa dočkajú vozidiel budúci rok. A v pláne sú aj trhy mimo Severnej Ameriky. Známa je tiež cena, a to 249 000 $ bez DPH (248 000 €). Pre porovnanie, Tesla Model S Plaid sa aktuálne v USA predáva za 135 990 $ bez DPH.

Zdroj: Lucid Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lucid zverejnil európske ceny elektromobilu Air s dojazdom 900 km. Expanzia do Európy začína
Lucid Air je rekordérom v EPA dojazde. Čo však ukázal test dojazdu pri rýchlosti cez 110 km/h?
Nádejné „elektromobilky“ Rivian a Lucid smerujú podľa Elona Muska k bankrotu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Výborne! Už vidím milióny Američanov, Európanov, Číňanov a Indov, ako sa preháňajú v Lucidoch, aby tromfli Teslu a pritom ešte aj „úžasne“ šetrili životné prostredie, ako sa patrí na elektromobily! …

  2. Tá cena je pre 1promile ľudí a to je nová automobilka bez reputácie. Keď bude v kvalite Tesly tak pan boh zavaruj. Už také Ewa od Mercedesu je v od 100 až 220tisic eur. Čo viac verím ako automobilke ktorá prišla dnes.

    • Priateľu, ani pre „tisícinu promile !!!“ ….. A skoro všetci výrobcovia, ktorí sa vrhli na výrobu dnes tak žiadaných ekologických BEV, v prvom rade prichádzajú s drahými premotorizovanými monštrami, ktoré budu žrať aj elektrinu z káblov okolo cesty, ktorou pôjdu !!!

Pridajte komentár