Elektromobil s najdlhším dojazdom na svete sa má aj najrýchlejšie nabíjať, naznačuje test

6

Prvý model od amerického startupu Lucid Motors, Lucid Air, je osobným elektromobilom, ktorý ponúka najdlhší dojazd na svete, a to s pomerne veľkým náskokom. A ďalšie rekordy by mal držať aj v oblasti nabíjania. Ako rýchlo sa nabíja v praxi?

Elektromobil Lucid Air s koeficientom odporu vzduchu 0,21, ktorý sa začal dodávať pred necelým mesiacom, vyniká aj svojou efektivitou. Veď verzia „Dream Edition Range“ so 118-kWh batériou dokáže zabezpečiť dojazd až 837 km podľa prísneho cyklu EPA. Z hľadiska dojazdu je teda svetovým lídrom. Pre porovnanie, odhadovaný dojazd novej základnej Tesly Model S so 100-kWh batériou je 603 km (EPA).

A ako už vieme, Model S Plaid+ s avizovaným dojazdom cez 840 km (EPA) bol „zrušený“ (možno však kvôli nedostatku nových batérií len pozastavený), takže ani Tesla nateraz nedokáže v tomto smere konkurovať Lucidu. To by sa však malo zmeniť po rozbehnutí hromadnej výrobe nových štrukturálnych batérií s článkami 4680, kedy sa očakávajú aj modely s dojazdom 800 a viac km.

Ďalšie zaujímavé špecifikácie

Luxusný elektrický sedan Lucid Air s rozmermi 4 975 x 1 939 x 1 410 x 2 960 (dĺžka x šírka x výška x rázvor) nie je zaujímavý len po stránke dojazdu. Spomínaná verzia „Dream Edition Range“ s cenou od 163 000 $ bez DPH (cca 145 000 €) má totiž výkon 696 kW (variant Perfomance dokonca 828 kW), zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) za 2,74 s (variant Performance dokonca 2,42 s), maximálnu rýchlosť 270 km/h či podporu ultra-rýchleho nabíjania maximálnym výkonom okolo 300 kW.

Lucid Air by tak mal byť lídrom tiež z hľadiska rýchlosti nabíjania, a to aj vďaka netradičnej 900-voltovej elektrickej architektúre a spomínanej vysokej efektivite. Ako je to však v praxi zisťoval YouTube kanál State of Charge, na čo upozornil portál Insideevs.

Výsledky testu

Počas testu sa kanálu podarilo vyskúšať nabíjanie z 0 na 100 % kapacity batérie, pričom bol zaznamenaný najvyšší nabíjací výkon 304 kW. Za prvých 5,5 min nabíjania získal pritom model Lucid Air po prepočte na základe cyklu EPA dojazd 167 km, po 12 min 335 km, po 22 min 502 km, po 37 min 670 km (SoC 80 %) a na 100 %, čo znamená dojazd 837 km (EPA), sa nabil za 122 min.

lucid air nabijacia krivka

Zdroj: State of Charge/Youtube

Kanál State od Charge, ktorý sa špecializuje na nabíjanie elektromobilov, pritom na základe týchto výsledkov uvádza, že ide o „najrýchlejšie sa nabíjajúce vozidlo súčasnosti“. Rukavica tak bola hodená a sme zvedaví, ako zareaguje Tesla či iní výrobcovia elektromobilov. Správy ohľadom výnimočne rýchleho nabíjania elektromobilov pritom prichádzajú najmä z Číny.

Na záver ešte pripomíname oficiálne údaje od Lucid Motors ohľadom nabíjania modelu Air. Podľa nich má vozidlo za 1 min nabíjania získať dojazd 32 km a za 20 min si má polepšiť o 480 km v rámci „reálnych podmienok“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lucid, ktorý má byť pod drobnohľadom Tesly, poodhalil elektro-SUV Gravity
GAC predstavil systém ultra-rýchleho „8-min“ nabíjania, vrátane 480-kW nabíjačky
Šéfkonštruktér Tesly Model S predstavil vlastný super-elektromobil Lucid Air

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Pri všetkých tých udávaných fantastických parametroch a výkonoch treba brať dojazd 837 km (EPA) s rezervou. Je to len 14 kWh/100 km. Technicky to bude o rýchlosti a akcelerácii „plazením vpred“ !

  2. Co mate vsetci s tym dojazdom ?… ktory benzinak ma dojazd 800 km ?…by som chcel vidiet !…a za druhe…len BLAZON sofer pojde v kuse 800 km !…normalny Vodic si po 300 km da pauzu !…kavu, ci WC, ci cigaretu…no a tu vyuzije na nabitie auta !…cize nejake sialene Dlhé dojazdy stracaju zmysel !…uz aj tak maju elektromobily vacsi dojazd ako mnohe spalovacie auta !

    • Krásne si im to povedal! Ono je to ako s očkovaním. Kto chce psa biť palicu si nájde. Ak budú e-autá s dojazdom 2000 km a viac aj tak do toho budú vŕtať. Niektorým ľuďom nič nie je dobré. Aj tí na tej pľúcnej ventilácii kričali, že Covid je výmysel… A dokričali.

Pridajte komentár