Lucid Air má v novej verzii 1 050 koní, dojazd 718 km a extrémne zrýchlenie aj cenu

6

Sebavedomý a ambiciózny americký e-mobility startup Lucid Motors, ktorý tento rok vstúpi aj na európsky trh, prichádza s novou verziou svojho prvého elektromobilu – Lucid Air Grand Touring Performance. Tá sa zaradí k najvýkonnejším, ako aj najrýchlejším elektromobilom na trhu a zároveň k elektromobilom s najvyšším dojazdom a najrýchlejším nabíjaním. Zadarmo to však nebude.

Lucid Air je prvým modelom americkej „elektromobilky“ Lucid Motors, ktorá chystá aj odvodené SUV Gravity a neskôr cenovo dostupnejšie elektromobily. Jej prvotina je luxusný elektrický sedan s rozmermi 4 975 x 1 939 x 1 410 x 2 960 (dĺžka x šírka x výška x rázvor). Napriek nemalým rozmerom a vysokému výkonu ide pritom aj o jeden z najefektívnejších elektromobilov.

Aktuálne predstavená novinka Lucid Air Grand Touring Performance ale bude o niečo menej efektívna ako model, z ktorého vychádza (Lucid Air Grand Touring). Ponúkne však vyšší výkon a lepšie zrýchlenie. Nová verzia Performance pritom ponúka výkon 1 050 koní (783 kW) a zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) za 2,6 s. Maximálnu rýchlosť výrobca nespomína, verzia Grand Touring zvládne 270 km/h.

Pre porovnanie, najvýkonnejšia v súčasnosti dostupná Tesla – Model S Plaid má výkon 1 020 koní a zrýchlenie z 0 na 60 mph za 1,99 s. V drag race by teda zrejme Lucid ťahal za kratší koniec. Ponúkne však väčší, aj keď zatiaľ nehomologovaný dojazd, a to okolo 718 km (EPA) na 21″ kolesách vďaka 118-kWh batérii. Extrémne rýchla Tesla si musí „vystačiť“ s cca 100-kWh batériou a dojazdom 560 (21″ kolesá), resp. 638 km (19″ kolesá) podľa cyklu EPA.

Aj rýchle nabíjanie

Lucid Air nie je zaujímavý len výkonom či dojazdom. Jeho 900V elektrická architektúra totiž umožňuje aj ultra-rýchle nabíjanie. A to aj vďaka podpore maximálneho nabíjacieho výkonu okolo 300 kW. Lucid Motors pritom uvádza, že za 1 min nabíjania získa vozidlo dojazd 32 km a za 20 min si má polepšiť o 480 km v rámci „reálnych podmienok“. A v aktuálnej tlačovej správe sa zmieňuje, že nedávne testy nezávislých médií preukázali zisk dojazdu 300 km počas 21 min nabíjania na nabíjačkách s výkonom 350 kW.

Zaujímavé tiež je, že Lucid Air Grand Touring Performance nie je najvýkonnejšou verziou, akú výrobca ponúkol. Tou bola totiž úvodná limitovaná edícia „Dream Edition“ s výkonom 1 080 koní a zrýchlením z 0 na 60 mph za 2,5 s. Prví šťastlivci tak získali o niečo výkonnejšie auto za nižšiu cenu (169 000 $), keďže Lucid Air Grand Touring Performance stojí 179 000 $ bez DPH (cca 165 000 €).

Na záver ešte pripomíname, že spoločnosť Lucid Motors začiatkom roka 2022 uviedla, že tento rok vstúpi na európsky trh. Detaily však zatiaľ nie sú známe.

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Lucid Air je rekordérom v EPA dojazde. Čo však ukázal test dojazdu pri rýchlosti cez 110 km/h?
Test naznačuje, že Lucid Air je najrýchlejšie sa nabíjajúcim elektromobilom sveta
Šéf Lucid Motors hovoril o elektromobile za 25 000 $ a možnej spolupráci s inými automobilkami

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  • V každom prípade želám hodne trpezlivosti. V každom prípade jej budete potrebovať dosť veľa.
   A ak sa smiem spýtať, koľký ste v poradí?

   • nevadi, kedze hovorim, ze len najlepsie je pre mna dost dobre tak si s radostou pockam 😉
    no a kedze predomnou je cca 1,2 mil ludi, tak prepokladam tak 4-5 rokov cakania, dam vediet ked budem mat presnejsi termin 😉

 1. Dúfajme, že tieto samoľúbe prestížné prekáračky Lucid Airu s Teslou čoskoro prospejú aj celkovej úrovni techniky BEV na trhu! A čo Mate Rimac, dávnejšie sme o ňom nič nepočuli, pán Bakša!

Pridajte komentár