Elektromobil s najdlhším dojazdom na svete (883 km) prichádza do Európy

3

Americký e-mobility startup Lucid Motors aktuálne oznámil, že jeho prvý elektromobil, luxusný sedan Lucid Air, sa začal dodávať do Európy. Spoznali sme pritom aj dojazd homologovaný podľa cyklu WLTP. Tento rekordér v dojazde pritom tiež ponúka extrémny výkon, ako aj ultra-rýchle nabíjanie. Za výnimočné vlastnosti sa však platí.

„Elektromobilka“ Lucid Motors postupne buduje svoje zázemie aj na starom kontinente a aktuálne začala dodávať svoj prvý model Lucid Air prvým Európanom. Tí majú na úvod k dispozícii 2 možnosti. Výkonnostne ladenú verziu „Performance“, ako aj verziu zameranú na čo najdlhší dojazd „Range“. A obe patria do limitovanej edície Dream Edition.

Lucid Air Dream Edition Range je pritom sériovým elektromobilom s najväčším dojazdom na svete, keďže jeho certifikovaný dojazd sa pohybuje v rozmedzí 828 až 883 km (WLTP) – v závislosti od výbavy. A táto verzia tiež ponúka ohromný výkon 696 kW.

Ak by sa však niekomu málilo, verzia Performance disponuje výkonom 828 kW a zrýchlením z 0 na 100 km/h za 2,5 s Zvýšený výkon ide síce na úkor dojazdu, ten je však stále úctyhodných 799 km (WLTP).

Okrem vysokého výkonu a dojazdu sa môže Lucid Air pochváliť ultra-rýchlym nabíjaním. Podľa výrobcu dokáže verzia Grand Touring získať počas 15 min nabíjania dojazd 400 km. A to aj vďaka 900-V elektrickej architektúre a podpore nabíjacieho výkonu cez 300 kW.

Európska expanzia

Spoločnosť Lucid Motors nedávno otvorila v Európe svoju tretiu predajňu, a to v Holandsku. Ďalšie predajné miesta nájdeme vo Švajčiarsku a Nemecku. Američania dodávajú, že tým ich európska expanzia rozhodne nekončí. Možnosť rezervácie elektromobilu Lucid Air majú aktuálne k dispozícii záujemcovia z Rakúska, Belgicka, Dánska, Fínska, Francúzska, Nemecka, Talianska, Monaka, Holandska, Nórska, Španielska, Švédska, Švajčiarska a Veľkej Británie.

Čo sa týka ceny, obe spomínané limitované edície „Dream Edition“ začínajú na rovnakej sume. Napríklad v Nemecku je to 218 000 €. Neskôr budú k dispozícii aj lacnejšie verzie s nižším dojazdom či výkonom. Tie majú začínať na cene okolo 100 000 €.

Zdroj: Lucid Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lucid Air je rekordérom v EPA dojazde. Čo však ukázal test dojazdu pri rýchlosti cez 110 km/h?
Nádejné „elektromobilky“ Rivian a Lucid smerujú podľa Elona Muska k bankrotu
Elektromobil s najdlhším dojazdom na svete sa má aj najrýchlejšie nabíjať, naznačuje test

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Auta s takymto kw vykonom su absolutne zbytocne a nemaju nic spolocne zo “zelenostou”.
    Je to mrhanie energiou …isto to nebude brat 20kw/100km..

Pridajte komentár