Spoznali sme ceny „Tesla-killera“ Lucid Air s dojazdom 832 km a výkonom 1 080 k

11

Zajtra ráno nášho času sa dočkáme predstavenia produkčnej verzie elektromobilu Lucid Air, ktorého špecifikácie vyrážajú dych. Ešte pred jeho premiérou sme sa dozvedeli ceny viacerých verzií, ktoré budú k dispozícii.

Luxusný supervýkonný elektrický sedan Lucid Air je zrejme prvým vozidlom, ktoré by malo na základe doteraz zverejnených parametrov prekonať existujúce elektromobily značky Tesla vo viacerých ohľadoch. Bolo už načase… Ak sa všetko potvrdí, môžeme sa pritom pravdepodobne tešiť na zaujímavú odpoveď spoločnosti Elona Muska.

Silný „genofond“

Lucid Air má na svedomí šéfkonštruktér Tesly Model S, ktorá stála za renesanciou elektromobilov v rámci 21. storočia. A doteraz oficiálne oznámené parametre nového počinu Petra Rawlinsona ukazujú, že ten zrejme vie robiť špičkové elektromobily.

Veď tento elektrický sedan, ktorý sa zaradí do luxusného segmentu napr. k Mercedesu triedy S, ponúkne dojazd 832 km podľa pomerne presného testovacie cyklu EPA. Zrejme ešte zaujímavejšie je, že mu na to postačí „len“ 113 kWh batéria. To znamená, že tento veľký elektromobil je extrémne efektívny.

Lucid Air je pritom zároveň aj extrémne výkonný a rýchly. Veď vďaka 1 080 konským silám zrýchli z 0 na 60 mph (97 km/h) za 2,5 s. Šprint na 1/4 míle zvládne za 9,9 s.

Viacnásobný rekordér

Okrem týchto vlastností ponúkne aj veľkorysý batožinový priestor 739 l. Zaujímavosťou pritom je, že až 280 l z toho nájdeme v rámci predného kufra. Hovorca automobilky Lucid Motors v tejto súvislosti hovorí, že ide o najväčší „frunk“ (predný kufor) na svete.

Vďaka koeficientu 0,21 má byť Lucid Air zas najaerodynamickejším luxusným autom sveta. Ďalšie svetové prvenstvo mu má zabezpečiť rýchlosť nabíjania. Počas jednej minúty nabíjania na nabíjačke s výkonom 300+ kW má totiž získať dojazd 32 km. Za 20 min to má byť 480 km v rámci reálnych podmienok.

Žiadne prekvapenie, lacný nebude

Ako už mnohí tušia na základe doteraz uvedeného, Lucid Air nebude lacný. Hovorca spoločnosti Lucid Air pre Bloomberg uviedol, že limitovaná edícia „Dream Edition“, ktorá príde na trh na jar 2021, bude stáť 161 500 $ po amerických federálnych úľavách (zrejme 7 500 $). Verzia „Grand Touring“ vyjde na 130 000 $ po úľavách. Dostupný bude aj model s cenou pod 100 000 $ („Touring“), ten však príde na trh až koncom budúceho roka.

Viac informácií ohľadom Lucid Air, vrátane jeho ceny, sa dozvieme už čoskoro. A to v rámci spomínanej premiéry produkčného modelu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lucid Air je lepší ako Tesla Model S, tvrdí „šéfkonštruktér“ oboch vozidiel
Lucid Air, ktorý má ponúknuť najväčší dojazd na svete, má SUV-súrodenca
Elektrický sedan Lucid Air dostane aj 1 800-koňovú verziu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

11 komentárov

  1. Tesla killer to nebude, pokiaľ bude stáť 2x viac. Teda ak sa za killerstvo nepovažuje cena 🙂
    Tromf by mal byť v tom, že má lepšie parametre a zároveň lepšiu (menšiu) cenu, ale snáď budeme zajtra a neskôr z reálnych testov ohureny aspoň z tých parametrov.

  2. Dalsi vykrik do tmy !!! Ved tesla skoro nepredava S a X koli cene a ta je pod 100 tis s DPH. Ja osobne mam X a je to uzasne auto, 85 tis km bez poruchy za 2 roky. Vsetko nad 100 tis je nepredajne ( vo vacsom mnozstve ).

Pridajte komentár