Holanďania „predstavili“ recyklovateľný elektromobil z ľanu, plastu a hliníka

1

Technická univerzita v Eindhovene by mohla priniesť ďalší zaujímavý elektromobil. Tím Ecomotive totiž prezentoval koncept vozidla Luca, ktoré je recyklovateľné a trvalo udržateľné vďaka použitiu neštandardných materiálov.

Základom koncepčného elektromobilu Luca je kompozitný materiál, ktorý sa skladá z ľanu, recyklovaného PET a polypropylénu. Značné množstvo použitého plastu sa pritom získava zo zozbieraného morského odpadu.

Univerzitný tím chce svojím konceptom dokázať, že elektromobily môžu byť lacnejšie a že odpad môže byť cenným zdrojom. Luca je dvojmiestne vozidlo, ktoré poháňajú 2 elektromotory integrované do kolies. Ich celkový výkon je 15 kW. Účinnosť medzi batériou a kolesom by pritom mala byť 92 %.

Šťavu pre elektromobil zabezpečuje malá bližšie nešpecifikované batéria, ktoré pozostáva zo 6 modulov. Tie by sa mali dať meniť za plne nabité, ale aj za nové vylepšené batérie, ktoré sa objavia na trhu neskôr.

Netradičná karoséria

Zvláštnosťou elektromobilu Luca je jeho karoséria. Cestujúci totiž sedia v akejsi vani vyrobenej zo „sendvičových panelov“. Ich vnútro tvorí recyklovaný PET plast, vonkajšok zas ľanové vlákna impregnované recyklovaným polypropylénom.

Predná a zadná časť „vane“ je pripevnená k pomocnému rámu z recyklovaného hliníka, na ktorý sa napája aj zavesenie kolies. V prednej časti pomocného rámu je integrovaná batéria.

Doraz na udržateľnosť bol kladený aj v rámci interiéru vozidla. Tím Ecomotive uvádza, že veľké displeje predstavujú plytvanie zdrojmi. Ich funkcie má prevziať smartfón, ktorý bude prepojený s palubným systémom vozidla. Zrejme tak pôjde o podobné riešenie, aké nájdeme vo VW up a ďalších odvodených modeloch. Najdôležitejšie informácie, ako napr. aktuálna rýchlosť, sa však majú premietať na čelné sklo.

Elektromobil Luca je zatiaľ čerstvým projektom, takže tím z TU Eindhoven ešte len pracuje na funkčnom prototype. Má byť však hotový do začiatku propagačného turné, ktoré má odštartovať v lete tohto roku.

Zdroj: Electrive

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ďalší mýtus zborený: Recyklácia batérií e-áut funguje už dnes
Batérie Nissanu Leaf prežijú vozidlo 2-násobne. Čo s nimi ďalej?
Vyslúžilé batérie z elektromobilov Renault budú poháňať elektrické člny

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

 1. Chutnučké autíčko. Parametrami moc neoslní, ale poukazuje na jeden zaujímavý aspekt – možnosť recyklácie použitých materiálov.
  A to nielen kovy, sklo, papier – kde už dnes považujeme recykláciu za samozrejmosť.
  Som presvedčený o tom, že za krátky čas budú na technických univerzitách zriadené učebné odbory „Recyklácia materiálov“.
  Prínos bude 2 x EKO. Ekonomický a ekologický.
  Nakoniec – veď kde je v rodnom liste autíčka LUCA uvedené miesto narodenia?
  No predsa: Technická univerzita v Eindhovene!

Pridajte komentár