„Konkurent Tesly Cybertruck“ vsádza na elektromotory v kolesách

1

Novým e-mobility „trendom“ sa začínajú stávať elektrické pickupy, čoho ďalším dôkazom je model Lordstown Endurance od amerického startupu. Ten má pritom veľmi smelé produkčné plány. Dodávky svojho výkonného pickupu s motormi integrovanými do kolies chce spustiť už v roku 2020, čím by predbehol Teslu Cybertruck.

Je tomu len pár týždňov, čo spoločnosť Lordstown Motors kúpila zatvorenú továreň koncernu GM, a to za 2,3 miliardy $. V nej chce pritom vyrábať 500 000 vozidiel ročne. Zdá sa teda, že nejde len o lokálny pokus odtrhnúť si „nejaký“ kúsok z koláča v rámci novo vznikajúceho segmentu elektrických pickupov.

Tradičnejší dizajn, netradičný pohon

Na rozdiel od Tesly Cybertruck, Lordstown Endurance vsádza na klasickú koncepciu dizajnu s modernými detailmi. Avšak v rámci pohonného systému nájdeme na dnešné pomery „futuristické“ riešenie v podobe elektromotorov integrovaných do všetkých 4 kolies.

Americký startup tak zrejme našiel spôsob, ako sa vysporiadať so všeobecným problémom, ktorý toto riešenie prináša, a to neodpruženou hmotou. Pohonná jednotka pritom vyprodukuje 600 konských síl (440 kW). Údaj o zrýchlení zatiaľ spoločnosť Lordstown Motors neprezradila, poznáme však maximálnu rýchlosť, ktorá bola obmedzená na 128 km/h.

Ďalšie známe špecifikácie

Čo sa týka dojazdu, ten má dosahovať minimálne 320 km, a to podľa realistického cyklu EPA. V tomto dôležitom ukazovateli tak model Endurance zaostáva za svojím radikálnym „konkurentom“, Teslou Cybertruck, ktorá ponúkne v závislosti od verzie dojazd 400, 480+ resp. 800+ km (EPA).

5-miestny elektrický pickup Lordstown Endurance ponúkne ťažnú silu cca 2 700 kg, údaj o maximálnom užitočnom zaťažení však zatiaľ nepoznáme. K dispozícii bude aj napájanie pre náradie s výkonom 3,6 kW či OTA aktualizácie. Batéria nešpecifikovanej kapacity sa má prostredníctvom 7 kW palubnej nabíjačky nabiť na 95 % za 10 hod. Na DC nabíjacích staniciach to má trvať 0,5 až 1,5 hod.

Spoločnosť Lordstown Motors prezradila aj cenu základnej verzie, a to 52 500 $, čo je po prepočte a zarátaní 20 % DPH cca 57 000 €. Podľa Motorauthority výrobca sľubuje, že elektromobil Endurance začne dodávať v 4. štvrťroku 2020, a to najskôr pre fleetových zákazníkov.

Zdroj: Lordstown Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Rivian predstavil elektrický pickup s extrémnymi parametrami. Na ťahu je Tesla
„Súboj“ Tesly Cybertruck a Fordu F-150 vraj nebol fér. Bude sa opakovať
Elektrickí „roboši“ od Bollingera šokovali vysokou cenou

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Tých startupov je hodne. Ale nedokážem si predstaviť tú obrovskú odvahu kúpiť za 2,3 mld $ zatvorenú fabriku a pustiť sa do takéhoto podniku…
    Teda – pokiaľ sa nestalo to, že niekomu dal otecko multimiliardár nejakých 5 mld so slovami – tu máš, chlapče a podnikaj, aby si sa nenudil!
    A až tú výrobu spustíš, tak potom mi daruješ jedno autíčko, OK?

Pridajte komentár