Holandský solárny elektromobil Lightyear One pôjde onedlho do výroby

0

Lightyear One je jeden z dvoch osobných solármobilov, ktoré sa pomaly chystajú na trh. Prvé prototypy opustia výrobné linky v lete. Sériové vozidlá sa dostanú do predaja v nasledujúcom roku. Čo všetko zatiaľ vieme o tomto elektromobile?

Nie je tomu tak dávno, čo reči o automobile poháňanom solárnou energiou zneli ako úplné sci-fi. Dnes sa však zdá, že dostupné technológie dostanú tento typ vozidiel už čoskoro na cesty. Dôkazom sú hneď 2 automobilové startupy, ktoré na nich pracujú.

Jedným z nich je aj holandská spoločnosť Lightyear, ktorá intenzívne pracuje na svojom prvom osobnom solárnom elektromobile Lightyear One. Jedná o 5-miestny hatchback s pohonom 4×4, ktorý má v rámci karosérie integrované solárne panely.

Spoločnosť založili 3-násobní víťazi World Solar Challenge, ktorí minulý týždeň otvorili svoje výrobné zariadenie v Automotive Campus v holandskom Helmonte.  Lightyear má aktuálne 100 zamestnancov a spolupracuje s inžinierskymi firmami FEV a EDAG.

Čo dojazd?

Dojazd solármobilu čisto na solárnu energiu závisí samozrejme od klímy. Výrobca preto uvádza solárny dojazd v počte kilometrov za 1 rok v rôznych lokalitách. Napríklad na Havaji by mal Lightyear One zvládnuť za rok 20 000 „solárnych“ km. V Madride by to malo byť 17 000 km a v Amsterdame 8 000 až 10 000 km.

Avšak vozidlo bude vybavené batériou nabíjateľnou z bežného zdroja elektrickej energie. Výrobca pritom sľubuje dojazd 400 až 800 km. Takže solármobil bude zrejme dostupný s batériami rôznej kapacity.

Lacný rozhodne nebude

Cena Lightyear One nebude určite ľudová. V tomto prípade si budete musieť za nové technológie poriadne zaplatiť. A to okolo 119 000 €. Holandská spoločnosť však neskôr plánuje aj lacnejší model, ktorý má stáť okolo 23 000 €. Ak sa vám na cenovo dostupnejší model od Lightyear nechce čakať, siahnuť môžete po konkurenčnom modely Sono Sion, ktorý by mal prísť na trh podstatne skôr.

Prvé dodávky

Ako sme už spomínali, prvých prototypov sa dočkáme už v lete. Do roku 2020 má byť vyrobených 100 sériových vozidiel z „first edition“, ktoré budú doručené zákazníkom v roku 2020. Bežné „sériovky“ budú dostupné o rok neskôr.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Lightyear

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Solárny elektromobil Sono Sion ponúkne lepšie parametre. Bude ale drahší
Majiteľ solárnej strechy Tesla hovorí o nákladoch, úsporách, výkone a údržbe
Elon Musk povozil prvých ľudí vo svojom podzemnom dopravnom tuneli

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár