Cenu „Najväčší ekologický inovátor roku 2017“ získal solárny elektromobil Lightyear One

0

Jednu z najprestížnejších svetových ekologických cien, Climate Change Innovators Award, obdržal za minulý rok holandský prototyp osobného elektromobilu na solárny pohon, Lightyear One. Na trh sa dostane už budúci rok. Nebude však lacný.

Ocenenie najväčší ekologický inovátor roku si prevzali zástupcovia holandskej spoločnosti Lightyear, a to na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas. Lightyear One sa má stať prvým osobným elektromobilom, ktorý svoje batérie nabíja primárne prostredníctvom solárnych panelov integrovaných do vozidla. Uvidíme však, čo k tomu „povie“ nemecký startup Sono Motors a jeho solarmobil Sono Sion.

Cenovka na úrovni prémioviek od Tesly

Solárne panely s vysokou účinnosťou pokrývajú väčšinu plochy elektromobilu Lightyear One. Kvôli zabezpečeniu čo najvyššej efektivity prevádzky je vozidlo vyrobené z ultraľahkých materiálov, predovšetkým uhlíka. Aj z tohto dôvodu nebude solarmobil vôbec lacný. Jeho cena sa má pohybovať okolo úrovne 119 000 €.

Na slnečnú energiu až 20 000 km ročne

Prevádzkové náklady by však mali byť nulové. Všetko bude samozrejme záležať od konkrétnej lokality, kde sa bude vozidlo prevádzkovať. V najslnečnejších lokalitách sveta sa má vodič zaobísť bez dodatočného externého nabíjania.

Napríklad na Havaji by mal Lightyear One zvládnuť čisto solárny dojazd 20 000 km za rok. V Madride by to malo byť 17 000 km a v Amsterdame 10 000 km. Avšak batériu vozidla bude možné nabíjať z bežného zdroja elektrickej energie. Výrobca sľubuje dojazd 400 až 800 km na plne nabitú batériu.

V Európe už budúci rok

Prvé kusy sa majú objaviť na trhu už budúci rok, a to výhradne v Európe. Do roku 2020 sa má vyrobiť okolo 100 kusov. Lightyear One je možné už teraz predobjenať za rezervačný poplatok 19 000 €.

Holandská spoločnosť Lightyear má za sebou dlhoročné skúsenosti z vytrvalostných závodov experimentálnych solárnych vozidiel, pričom v nich dosiahla množstvo úspechov. Veríme, že podobný úspech bude mať aj ich osobný solarmobil určený na bežné cestné komunikácie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenský Aeromobil predstavil koncept lietajúceho auta s elektrickým pohonom
Elon Musk bude predávať eko-stavebnicu, z ktorej postavíte sfingu či skutočný dom
Volt je nabíjací dron pre elektromobily, ktorý si v prípade potreby privoláte cez mobilnú aplikáciu

Zdroje: LightyearEcofuture

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár