Super-efektívny „solármobil“ Lightyear One poriadne zdražel. A to o 100 000 €

3

Prvý „solárny“ elektromobil od holandskej spoločnosti Lightyear, Lightyear One, ašpiruje na titul najefektívnejšie sériovo vyrábané elektrické auto sveta. No a Holanďania si za potenciálneho rekordéra nechajú poriadne zaplatiť. Cena bola pritom extra vysoká aj pred nedávnym obrovským zdražením. Pôjde tak skôr o „zberateľský“ kúsok pre veľkých podporovateľov tohto zaujímavého startupu.

Spoločnosť Lightyear vzišla v podstate z univerzitného tímu na Technickej univerzite v Eindhovene, ktorý zaznamenal veľké úspechy v súťaži solárnych vozidiel World Solar Challenge. Neprekvapí preto, že ich elektromobil s koeficientom odporu vzduchu 0,20 je vybavený solárnym systémom a zameriava sa hlavne na efektivitu.

Solárny systém

Solárne články integrované do karosérie vozidla zaberajú celkovú plochu 5 m2 a za 1 hodinu majú byť schopné nabiť batériu vozidla energiou, ktorá vystačí až na 12 km jazdy, uviedla spoločnosť minulý rok. Ešte predtým informovala, že v najslnečnejších oblastiach majú elektromobilisti očakávať až 20 000 solárnych km ročne. A podľa niekdajšej kalkulačky spoločnosti Lightyear sa má na Slovensku denný „solárny dojazd“ pohybovať od 8 km (v zime) po 61 km počas najslnečnejších letných dní.

Výnimočná efektivita

Pomerne nedávne testovania na skúšobnom okruhu ukázali, že solárny elektromobil Lightyear One s dvoma osobami a 20 kg batožiny na palube pri rýchlosti 130 km/h, okolitej teplote 10 °C a bez podpory solárneho systému dokázal prejsť na energiu zo 60-kWh batérie cez 400 km, pričom dosiahol priemernú spotrebu 14,1 kWh/100 km. A pri rýchlosti 85 km/h sa mu podarilo na jedno nabitie najazdiť 710 km pri priemernej spotrebe 8,45 kWh/100 km.

Ohľadom pohonu prvého elektromobilu od spoločnosti Lightyear však zatiaľ nepoznáme veľa informácií. Podľa správy ešte z roku 2019 vieme, že o pohyb vozidla by sa mali starať 4 elektromotory integrované do kolies, ktoré dokážu vozidlo zrýchliť z 0 na 100 km/h za 10 s. Je teda jasné, že aj výkon pohonného systému sa musel podriadiť efektivite.

Nevídané zvýšenie ceny

A v prípade elektromobilu Lightyear One, ktorý bude vyrábať fínsky zmluvný výrobca vozidiel Valmet Automotive, je určite zaujímavá aj jeho cena. Ako sa dalo tušiť, nové nízkoobjemové technológie nie sú lacné. Práve naopak. Veď prvá limitovaná edícia (150 ks), ktorá má ísť podľa webu spoločnosti Lightyear do výroby v 2. polroku 2022, stojí 150 000 € bez DPH. A aktuálne je možné rezervovať 2. modelovú edíciu. Jej cenu poskytuje výrobca na vyžiadanie.

A portálu Automobilwoche sa podarilo zistiť jej výšku, a to 250 000 € (zrejme bez DPH), informuje Ecomento. Na zdražovanie sme síce v ostatnej dobe zvyknutí, avšak rozhodne nie v takejto miere. Podľa Automobilwoche pritom spoločnosť Ligtyear neuviedla dôvody tohto markantného zvýšenia ceny.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Blížia sa lacnejšie solárne elektromobily. Lightyear a Sono avizujú modely za cca 30 000 €
Solárny elektromobil Sono Sion sa chystá do výroby. Noví zákazníci si zaň priplatia
Holanďania predstavili obytné auto budúcnosti s údajným 730-km solárnym dojazdom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Vyhodene peniaze a kopa prace na v realnom svete nepouzitelnu tchnologiu.
    Neviem aky blbec by si to kupil. Motory v kolesach? V realite nepouzitelne riesenie, ktore vsetci davno zavrhli. Pouzivaju sa len v cinskych skutroch a najlacnejsich cinskych vozidielkach jazdiacich minimalnou rychlostou.
    Spotreba tiez neohurujuca… cca na urovni Tesly model 3.

    • S tými motormi v kolesách špekuloval aj Lexus.. inak vymyslieť super elektrické auto nie je problém,, problém je ho vo veľkých množstvách a lacno vyrobiť..

Pridajte komentár