Výrobca solárneho elektromobilu Lightyear 0 s dojazdom až 1 000 km oznámil bankrot

3

Holandský e-mobility startup Lightyear, ktorý sa považuje za prvého výrobcu sériových „solárnych“ elektromobilov na svete, najskôr oznámil pozastavenie výroby modelu Lightyear 0 a následne bankrot dcérskej spoločnosti, ktorá má na starosti jeho výrobu. Projekt „cenovo dostupeného“ modelu Lightyear 2 s dojazdom až 800 km by však mal pokračovať.

Vďaka nedávnemu boomu v oblasti elektromobility podporeného dobrou ekonomickou situáciou a neskôr zaplavením trhu novými peniazmi od centrálnych bánk, začali vznikať e-mobility startupy ako huby po daždi. Aktuálne však prichádza obdobie, ktoré takýmto spoločnostiam nepraje. Výsledkom toho sú finančné problémy.

A to sa dotklo aj holandského startupu Lightyear, ktorý sa špecializuje na solárne elektromobily s výnimočnou efektivitou. Ten pred týždňom oznámil, že požiadal súd o „pozastavenie platieb“ v rámci svojej dcérskej spoločnosti Atlas Technologies, ktorá má na starosti produkciu ich prvého modelu Lightyear 0 s avizovaným  dojazdom až 1 000 km. Mimochodom, priamym výrobcom vozidla je fínsky zmluvný producent Valmet Automotive.

Sústrediť sa chcú na dostupnejší model

Holanďania uviedli, že oznámený krok urobili s cieľom presmerovať pozornosť a zdroje na vyvíjaný cenovo dostupnejší solárny elektromobil Lightyear 2, v prípade ktorého sľubujú dojazd až 800 km a cenu pod 40 000 €. Pre porovnanie, Lightyear 0, ktorý sa začal vyrábať v novembri minulého roku, sa predával za 250 000 €.

Spomínané pozastavenie platieb sa pritom netýka materskej spoločnosti Lightyear. Tá pokračuje vo vývoji menšieho modelu Lightyear 2, v rámci ktorého podľa vlastných slov eviduje vyše 40 000 rezervácií od individuálnych záujemcov a cca 20 000 predobjednávok od majiteľov vozových parkov.

Zdá sa však, že tento projekt nemá na ružiach ustlané ani po oznámenom presmerovaní zdrojov. Šéf spoločnosti Lightyear Lex Hoefsloot totiž uviedol, že „dúfajú v uzavretie niektorých kľúčových investícií“ týkajúcich sa modelu Lightyear 2, a to v najbližších týždňoch.

lightyear 2

Zdroj: Lightyear

Každopádne 3 dni po oznámení pozastavenia platieb dcérskej spoločnosti Atlas Technologies, Lightyear informoval, že súd odobril bankrot tejto spoločnosti.

Zdroj: Lightyear

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Solárny“ elektromobil Aptera s dojazdom 640 a neskôr až 1600 km má sériovú podobu
Solárny elektromobil Sono Sion môžu zachrániť už len zálohy od záujemcov
Cenovo dostupný solárny elektromobil Lightyear 2 ponúkne dojazd „cez 800 km“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Dňa 05.12.2022 som si dovolil komentár na adresu rakúskeho startupu Alveri:

    Niekto sníva o výrobe vlastného BEV! Na to treba silné technické a finančné zázemie. Keď to krachne, budú plakať nielen zamestnanci u výrobcu, ale aj všetci, čo si Alveri Falco kúpia!

    Nie je to zlomyseľnosť ani neprajnosť, skôr pochopenie, aké to majú startupy ťažké!

Pridajte komentár