Cenovo dostupný solárny elektromobil Lightyear 2 ponúkne dojazd „cez 800 km“

1

Holandský e-mobility startup Lightyear, ktorý sa špecializuje na „solárne“ elektromobily, konečne prezradil prvé informácie o svojom druhom modeli Lightyear 2. Ten sa pritom javí oveľa zmysluplnejšie ako prvotina výrobcu, keďže jeho avizovaná cena je neporovnateľne nižšia a je určený pre masový trh. Dojazd je pritom porovnateľný. A záujemcovia sa už dnes môžu zaradiť na čakaciu listinu.

Spoločnosť Lightyear vzišla z úspešného tímu Technickej univerzity v Eindhovene, ktorý dlhšiu dobu dominoval svetovej súťaži solárnych vozidiel. Nedávno pritom spustila výrobu svojho prvého „solárneho“ elektromobilu Lightyear 0, ktorý je charakteristický veľkou plochou integrovaných solárnych článkov (5 m2), „najlepšou aerodynamikou na svete“ (0,175) či výnimočne nízkou spotrebou (10,5 kWh/100 km). Výrobca pritom tvrdí, že toto vozidlo netreba nabíjať mesiace a že spolupráca solárneho systému a trakčnej batérie má zabezpečiť dojazd až 1 000 km.

Avšak aj keď ide o zaujímavé vozidlo, jeho cena 250 000 € a limitovaná produkcia (len necelých 1 000 ks) sú jasným dôkazom toho, že nespasí svet. Preto spoločnosť Lightyear vyvíja ďaleko dostupnejší model Lightyear 2, ktorý má „demokratizovať“ solárnu elektromobilitu. Pred pár dňami pritom prezradila prvé informácie a poodhalila aj dizajn chystanej novinky.

Lightyear 2 má na čom stavať

Lightyear 2 má využívať rovnaké inovácie ako jeho starší a podstatne drahší súrodenec, ktorý sa vyvíjal 6 rokov. Lighyear 0 sa tak teraz stáva „odrazovým mostíkom“ pre druhý solárny elektromobil holandskej spoločnosti.

Lightyear 2 podľa výrobcu ponúkne 5 miest a batožinový priestor, ktorý je dostatočný na výlety na dlhé vzdialenosti. Takéto výlety pritom zabezpečí vysoko efektívny pohonný systém, vďaka ktorému má byť v skutočnosti možné prejsť medzi jednotlivými nabíjaniami viac ako 800 km.

Holanďania tiež tvrdia, že v rámci jedného roka bude model Lightyear 2 vyžadovať 3-krát menej nabíjania, ako je tomu v prípade bežných elektromobilov. A ich vozidlo má mať aj o polovicu nižšie emisie CO2 počas celého životného cyklu.

Lightyear 2 zažije svetovú premiéru koncom tohto roku. Spustenie produkcie je naplánované na koniec roka 2025. Ako prví sa svojich vozidiel dočkajú zákazníci z USA, Veľkej Británie a EÚ. Spoločnosť Lightyear aktuálne spomína „odhadovanú“ cenu „pod 40 000 €“. Pôvodne síce avizovala cenu od 30 000 €, ale vzhľadom na rastúce náklady sa novému odhadu nemožno diviť.

Holanďania taktiež uvádzajú, že už evidujú 21 000 predobjednávok od svojich medzinárodných partnerov, ktorí pôsobia v oblastiach lízingu a zdieľaných jázd – LeasePlan, MyWheels, Arval a Athlon.

Zdroj: Lightyear

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Solárny mini-elektromobil Squad za 6 250 € je už možné predobjednať
Solárny elektromobil Sono Sion môžu zachrániť už len zálohy od záujemcov
Lightyear predstavil sériovú verziu solármobilu, ktorý „netreba nabíjať mesiace“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár