Vedci vyriešili desaťročia trvajúcu záhadu okolo Li-ion batérií

5

Spolupráca Amerického ministerstva pre energetiku a Výskumného laboratória americkej armády priniesla objav, ktorý môže významne pomôcť všetkým vedeckým tímom vyvíjajúcim Li-ion batérie na ceste k lepším technológiám.

Z USA hlásia objav, ktorý umožňuje pohľad na prvé hodiny života batérie. Tie pritom do značnej miery určujú, ako dobre budú batérie fungovať. A to má viesť k batériám, ktoré sú energeticky výdatnejšie, trvácnejšie a bezpečnejšie.

Nová technológia umožňuje pohľad do batérie na nanomateriálovej molekulárnej úrovni, vďaka čomu je možné vidieť procesy, ktoré sa začnú diať hneď po prvotnom nabití batérie. A to je veľmi užitočné z hľadiska jej ďalšieho vývoja. Kľúčová je pritom tzv. medzifáza tuhého elektrolytu (SEI).

Tá zohráva dôležitú úlohu v procese blokovania nežiadúcich častíc a púšťania tých užitočných. Štruktúra tohto procesu bola pre vedcov doteraz záhadou, a to niekoľko desaťročí. SEI pri výrobe batérie totiž neexistuje. Tento veľmi tenký materiálový film sa vytvorí až po úplne prvom nabití batérie.

SEI ako brána k lepším batériám

SEI je akási brána, ktorá umožňuje lítiovým iónom prechádzať tam a späť medzi anódou a katódou. Zároveň zabezpečuje, aby sa elektróny obchádzali, čo udržuje batériu v prevádzke a umožňuje ukladanie energie.

Patentovaný prístup, známy aj ako liquid SIMS, ktorý vyvinuli vedci z PNNL – Pacific Northwest National Laboratory (patrí pod Americké ministerstvo energetiky) v spolupráci s Výskumným laboratóriom americkej armády, umožňuje bezprecedentný pohľad na to, ako sa SEI vytvára. To umožňuje predchádzanie problémom, ktoré prináša fungovanie batérie.

„Naša technológia umožňuje jednoznačné vedecké pochopenie molekulárnej aktivity v tejto komplexnej štruktúre (SEI). Zistenia môžu potenciálne pomôcť ostatným s prispôsobovaním chémie elektrolytu a elektród pri vytváraní lepších batérií,“ povedal Zihua Zhu, vedúci tímu, ktorý stojí za technológiou liquid SIMS.

Zdroj: PNNL

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nový objav: Svetlo má skrátiť čas nabíjania elektromobilov na polovicu
Ďalšia „prelomová“ batéria: „Samoliečiteľná“ a ľahko recyklovateľná
IBM oznámilo „revolučnú“ batériu bez ťažkých kovov a s 5 minútovým nabíjaním

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

 1. Po prečítaní článku mi napadlo: „Viem, že nič neviem“ – snáď najznámejší výrok, ktorý povedal známy starogrécky filozof Sokrates.

 2. Mne sa ľúbia tí „Americkí“ vedci, ktorí to objavili: …nnl.gov/sites/default/files/styles/hero_1600x1200/public/media/image/LithIon_RESEARCHERS_2.jpg?itok=PSqf57Ez…

  Menovite: Wang Xu, Zhu Xu, Yufan Zhou, Mao Su, Xiafei Yu, Yanyan Zhang, Jun-Gang Wang, Xiaodi Ren,
  Ruiguo Cao, Wu Xu, Donald R. Baer (tento je tam asi len ako štatistická výnimka) a Yingge Du.

  • Na „Západe“ je to proste tak. Pracujem v Nemecku a nebudem písať konkrétne mená ale národnosti v našej firme. Sú tu kolegovia napr. z Turecka, Talianska, Bangladéša, Egypta, Sudánu, Chorvátska, Srbska, Ruska, Ukrajiny, V4, Rumunska, Bulharska a ďalší.
   Samozrejme – pracujú tu aj Nemci…

  • Je to ako píše J. Kotík. Pritom všetci budú z toho Výskumného laboratória americkej armády ….! Asi by sme sa mali tešiť z toho, že batérie budú lepšie!

Pridajte komentár