Li Auto Mega s 10-minútovým nabíjaním a batériou Qilin vstupuje do predaja

3

Futuristický elektrický van Li Auto Mega s neuveriteľnou aerodynamikou a donedávna nepredstaviteľne rýchlym nabíjaním, bol dnes uvedený na domáci čínsky trh.

Jedna z top čínskych automobiliek zameraných na tzv. „NEV“ (nové energetické vozidlá) Li Auto, ktorá zvažuje aj príchod do Európy, spustila predaj svojho prvého čistokrvného elektromobilu. Tým je van Li Auto Mega, ktorý zaujme nielen futuristickým dizajnom či vynikajúcou aerodynamikou (koeficient odporu vzduchu: 0,215), ale aj batériou a nabíjacím systémom.

Ako uvádza CarNewsChina, Li Auto Mega má rozmery 5 350 x 1 965 x 1 850 mm (dĺžka x šírka x výška), rázvor 3300 mm, hmotnosť 2,7 t, konfiguráciu sedadiel 2+2+3, pohon oboch náprav, výkon 400 kW, krútiaci moment 542 Nm, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,5 s, maximálnu rýchlosť 180 km/h, dojazd 710 km (CLTC) / 575 km (WLTC), luxusný interiér, top technologickú výbavu či prvky zabezpečujúce prémiový komfort.

Výnimočné nabíjacie schopnosti

Najväčším technologickým highlightom vozidla je jeho batéria a 800-V nabíjací systém. Nová batéria od CATL s názvom Qilin (viac sa o tejto batérii dočítate v našom samostatnom článku) totiž napr. podporuje ultrarýchle nabíjanie koeficientom až 5C. V prípade modelu Li Auto Mega so 102,7-kWh kapacitou to znamená, že sa dokáže nabíjať výkonom cez 500 kW.

Podľa oficiálnych údajov sa má vozidlo z 10 na 80 %, čo je vo svete najbežnejší rozsah uvádzaný výrobcami elektromobilov v rámci špecifikácií nabíjania, za ideálnych podmienok nabiť za 10 min a dosiahnuť max. nabíjací výkon cez 520 kW. Portál CarNewsChina pritom už skôr upozornil na nedávno uskutočnený test nabíjania v reálnych podmienkach, v rámci ktorého sa v podstate potvrdili „papierové“ údaje.

Vozidlo sa totiž z 10 na 80 % nabilo za 10 min 36 s, pričom dosiahlo max. nabíjací výkon 521,2 kW (pri SoC 18 %). A skorší test nabíjania priniesol podobné výsledky, keď nabitie zo 6 na 80 % trvalo 11 min 2 s, pričom vozidlo dosiahlo max. nabíjací výkon 521,59 kW.

li auto mega

Zdroj fotografie: Li Auto

Samozrejme, takéto rýchle nabíjanie si vyžaduje ultravýkonné nabíjacie stanice. Automobilka Li Auto pritom oznámila, že vybuduje sieť nabíjacích staníc, ktoré budú obsahovať aj 480-kW nabíjacie body. Tie tak zrejme nedokážu naplno využiť nabíjací potenciál modelu Li Auto Mega, v Číne sa však už budujú aj výkonnejšie nabíjačky, a to s výkonom až 600 kW.

Cena a dostupnosť

Li Auto Mega je aktuálne možné v Číne objednať v jedinej verzii, resp. jedinom variante. A to za cenu 559 800 RMB, čo je v prepočte cca 72 000 €. A dodávky na čínsky trh začnú 11. marca.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Test rýchlosti zimného nabíjania 23 elektromobilov ovládli „Číňania“
CATL spustil výrobu batérie, ktorá má zabezpečiť dojazd cez 1 000 km
„Nové“ Porsche Taycan sa nabije z 6 na 80 % len za 14 min a má podstatne väčší dojazd
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Auto z bočného pohľadu pôsobí veľmi ťažkopádne! Pripomína mi naše autobusy, čo mávali zadnú dostavbu na batožiny. Zozadu pôsobí pričapene! Najviac ma zaujala batéria s rýchlym nabíjaním. Ak sa osvedčí, tak také bude treba všade! Len aby bolo dosť aj výkonných nabíjačiek …..

Pridajte komentár