Li Auto Mega s extrémne rýchlym nabíjaním by mohlo zaujať aj Elona Muska

4

Elektromobil Li Auto Mega sa začne predávať na čínskom trhu už o pár dní a nedávno sme spoznali jeho špecifikácie. Zaujme pritom najmä dizajnom, výkonom, extrémne rýchlym nabíjaním a aerodynamikou.

Elektrický minivan či MPV Li Auto Mega svojím vzhľadom zrejme zaujme väčšinu ľudí. A možno aj fanúšika futuristického dizajnu Elona Muska, ktorý už dávnejšie vyhlásil, že Tesla pravdepodobne urobí aj minivan, ak bude vyzerať dobre. A dodal, že taký ešte nikto neurobil. Možno až doteraz.

Neuveriteľná aerodynamika

Futuristicky pôsobiaci dizajn elektromobilu Li Auto Mega je plne funkčný. Zjavne bol totiž navrhnutý aj s ohľadom na čo najlepšiu aerodynamiku. Ako informuje CarNewsChina, koeficient odporu vzduchu totiž dosahuje na tento typ vozidla neuveriteľnú hodnotu 0,215. Ide pritom o veľké vozidlo s rozmermi 5 350 x 1 965 x 1 850 x 3 300 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor). Pre porovnanie, modernizovaná Tesla Model 3, ktorá patrí z hľadiska aerodynamiky k špičke, má koeficient odporu vzduchu 0,219 (predtým 0,23).

Li Auto Mega je tiež nezvyčajne výkonným vanom. Pohon oboch náprav totiž poskytuje systémový výkon 400 kW, vďaka čomu toto neľahké vozidlo zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,5 s. O dopovanie dvoch elektromotorov sa stará batéria s kapacitou 102,7 kWh, ktorá zabezpečí dojazd 700 km, zrejme podľa „optimistickejšieho“ cyklu CLTC.

li auto mega

Zdroj fotografie: Li Auto

A neuveriteľné nabíjanie

Oveľa viac ako výkon či dojazd zrejme zaujme podpora nabíjania výkonom viac ako 520 kW. Výrobca pritom sľubuje získanie dojazdu 500 km len počas 12 min nabíjania. Nové extrémne výkonné nabíjačky, ktoré ponúkajú/ponúknu výkon až 600 kW, tak pomaly začínajú dávať zmysel.

Li Auto Mega tiež ponúkne nadštandardný komfort. A to vďaka vzduchovému odpruženiu, trom radom sedadiel potiahnutých kožou Nappa či dvojitým „akustickým“ oknám. Potešiť môže aj audiosystém s 21 reproduktormi a výkonom 2 160 W, panoramatická strecha s plochou 8,26 m2, 4 podložky pre bezdrôtové nabíjanie smartfónov či 17″ obrazovka pre zadných pasažierov.

Novinka od Li Auto sa začne na domácom čínskom trhu predávať od 17. novembra, údajne za cenu cca 500 000 RMB (64 000 €). A spustenie dodávok je naplánované na február 2024. Zahraničné trhy si zatiaľ musia nechať zájsť chuť, nakoľko spoločnosť Li Auto v lete vyhlásila, že minimálne do roku 2025 neplánuje expandovať mimo Číny.

li auto mega

Zdroj fotografie: Li Auto

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Voyah Dream má slovenskú cenu. Je to jeden z najdrahších elektromobilov z Číny
Elon Musk avizuje vysoko konfigurovateľný van značky Tesla so solárnym systémom
Test rýchlosti nabíjania 32 elektromobilov priniesol nové rekordy. Stojí za nimi Xpeng G9
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

 1. Auto je škaredé ako nejaký mutant! Ťažko sa bude predávať, aj keď bude mať v sebe pokrokovú techniku …

  P.S. Podobný prípad ako FIAT Multipla.

 2. Neviem, podľa mňa to nevyzerá zle.
  A spĺňa to rodinné požiadavky na auto.
  Musk skončil. Zostal z neho iba podnikateľ z Južnej Afriky žijúci v USA. Aj keď priznávam, Muskofilov má na planéte dosť. Jeho „ideológia“ je slepá ulička. Mal predávať len autá a nemuselo to takto dopadnúť.
  Ak chcete, pozrite si reportáže z autosalónu v Šanghaji tento rok. Uvidíte (kto samozrejme bude chcieť vidieť), kde sa reálne nachádza zvyšok sveta – hlavne čo sa týka automobilového priemyslu 🙂
  Stačí, keď našim nafúkaným LPGTDI+ biorobotom pustia marketingový test v nejakom super-moto-test-spote a povedia im, že auto je super, len gumy sú na … Ovečky si ho hneď kúpia, ale už budú odborníci… lebo „nakonfigurujťe mi to s Matadorkami, ťie ultragripové“ 🙂

 3. Bez siete autorizovaných servisov je to auto v EU úplne nanič. Čokoľvek sa vám pokazí a ste v … vo svete áut a ich prevádzky sa bez servisu nezaobídete. Oni by chceli len vyvážať tovar a nič tu nebudovať, to je ich filozofia, myslím, že takto ďaleko nezájdu.

Pridajte komentár