Lexus zverejnil podrobnosti o svojom prvom elektromobile UX 300e

0

Automobilka Lexus predstavila svoj prvý plne elektrický model Lexus UX 300e v novembri minulého roka. Avšak čo sa týka konkrétnych špecifikácií, neprezradila toho veľa. Aktuálne je však v tomto smere podstatne štedrejšia.

Lexus UX 300e je prvý batériový elektromobil japonskej prémiovej značky. Sľubuje kultivované jazdné vlastnosti a špičkové parametre v oblasti odhlučnenia a potlačenia vibrácií. Stavia pritom na technologických tradíciách hybridných modelov Lexus.

Čisto elektrický Lexus UX 300e bol vyvinutý s cieľom dosiahnuť vynikajúce jazdné schopnosti. Markantný dizajn a úžitkové vlastnosti crossoveru UX ponechali konštruktéri bez zmeny a zamerali sa na príležitosti umožňujúce stavať na jedinečných výhodách elektromobilov z pohľadu dynamiky a jazdných schopností.

Výkonný elektromotor sa môže pochváliť energickým zrýchľovaním s prirodzeným charakterom. Vysokokapacitné akumulátory uložené priamo pod podlahu kabíny zas prinášajú nízke ťažisko a dojazd 400 km (korel. hodnota podľa jazdného cyklu NEDC), pričom cieľová hodnota podľa cyklu WLTP je vyše 300 km.

Model UX 300e k tomu pridáva aj najnovšie technológie konektivity a naplno tak využíva výhody elektromobilov v prospech skvelých jazdných schopností a praktickosti. V druhej polovici roka 2020 bude uvedený na vybraných európskych trhoch a od roku 2021 sa začne predávať aj vo zvyšku Európy.

Hlavné vlastnosti

Lexus UX 300e má mať jeden z najtichších interiérov vo svojej triede. Vodič môže používať páčky pod volantom na brzdenie motorom s využitím štyroch úrovní spomaľovania a rekuperácie energie – pri zachovaní úplne prirodzených jazdných vlastností.

Akumulátory sú vybavené systémom teplotného manažmentu, aby poskytovali spoľahlivú prevádzku pri nízkych aj vysokých teplotách okolia. K zvýšeniu spoľahlivosti prispieva aj niekoľko monitorovacích systémov, ktoré regulujú nabíjanie a predchádzajú rizikovým stavom, ako napr. prepätiu.

Lexus UX 300e ponúka aj moderné technológie palubnej konektivity. Po prepojení s inteligentným telefónom pomocou mobilnej aplikácie Lexus Link môže vodič kedykoľvek skontrolovať stav nabitia akumulátora alebo dojazd. Zahrnuté sú aj funkcie nabíjania, ako napr. časovač, ktorý informuje majiteľa o tom, kedy bude vozidlo plne nabité, resp. umožňuje naplánovať budúce nabíjanie podľa predpokladaného času jazdy alebo obdobia lacnejšieho tarifu elektrickej energie. Pomocou tejto aplikácie môže majiteľ tiež diaľkovo ovládať klimatizáciu vozidla.

Model UX 300e používa bezpečnostný balík Lexus Safety System+ v súlade s neustálou snahou značky predchádzať dopravným nehodám a smrteľným zraneniam, ako aj potláčať psychickú námahu pri vedení vozidla a vyvíjať systémy na podporu riadenia pre pôžitok z prirodzenej a bezpečnej jazdy.

Špecifikácie

lexus ux 300e specifikacie

Zdroj: Lexus

* V závislosti od teploty akumulátora, histórie používania, typu nabíjacieho stojana (nabíjačky) a pracovného napätia.

Zdroj: Tlačová správa (Lexus)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lexus chce elektromobily s motormi integrovanými do kolies
Lexus predstavil v Detroite fascinujúci koncept (aj) elektrického crossoveru
Chystané elektromobily od Toyoty ponúknu dojazd 300 až 600 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Pridajte komentár