Lexus poskytne na batériu svojho 1. elektromobilu záruku 1 milión km / 10 rokov

6

Automobilka Lexus informuje, že na batériu jej prvého elektromobilu Lexus UX 300e sa bude vzťahovať záruka 1 000 000 km, resp. 10 rokov, vrátane garancie minimálnej kapacity. To má priniesť zákazníkom väčšiu istotu. Zaujímavosťou je, že využíva vzduchové chladenie.

Lexus UX 300e poháňa novo vyvinutá vysokokapacitná batéria s kapacitou 54,3 kilowatthodín, ktorá vozidlu zabezpečuje dojazd 400 km podľa normy NEDC, čo zodpovedá viac ako 300 km cieľového dojazdu podľa normy WLTP. Lítiovo-iónový akumulátor sa skladá z 288 článkov a je umiestnený pod podlahou kabíny a zadnými sedadlami, takže tento mestský elektrický crossover má ponúknuť nízke ťažisko, priestor a praktické vlastnosti.

Maximalizácia životnosti a odolnosti batérie

Snímače monitorujú napätie každého článku akumulátora a bloku, ako aj jeho teplotu, aby sa zdokonalila kontrola a životnosť akumulátora. Spolu s pokročilým systémom manažmentu akumulátora vo vozidle je výsledkom maximálne využiteľná kapacita článkov akumulátora a predĺžený dojazd.

Pre model Lexus UX 300e bol vyvinutý vzduchový chladiaci systém článkov akumulátora, ktorý je bezpečnejší a ľahší ako systémy chladené vodou. Vďaka cirkulácii chladeného vzduchu vo vnútri akumulátora je možné zaistiť stabilný výstupný výkon akumulátora aj pri vysokej rýchlosti a pri opakovanom rýchlom nabíjaní. Systém spolupracuje s klimatizáciou v kabíne a zvyšuje výkon vozidla, životnosť batérie a výkon nabíjania.

Pri vývoji systému vyhrievania akumulátora stála v popredí aj jeho spoľahlivosť. Vykurovacie telesá pod každým modulom akumulátora minimalizujú vplyv chladného počasia na dojazd, takže od začiatku je k dispozícii plný výkon.

Nadštandardná záruka

Ako obraz sebadôvery značky vo svoju technológiu čisto elektrického vozidla ponúka spoločnosť Lexus 10-ročnú záruku, resp. záruku počas 1 000 000 km na všetky funkčné poruchy hlavnej batérie a pokles kapacity pod 70 % – za predpokladu, že majiteľ absolvuje pravidelné prehliadky stanovené v pláne údržby. Na pohonnú jednotku sa bude vzťahovať 5-ročná záruka a celkovo na vozidlo 3-ročná záruka.

Mimoriadne kompaktná prevodovka

Nová, mimoriadne kompaktná prevodovka s 3-hriadeľovým usporiadaním a redukčným mechanizmom, ktorý umožňuje vysoké otáčky motora, zaisťuje vozidlu špičkový výkon pohonnej jednotky a mimoriadne nízku hladinu hluku. Kvôli predĺženej životnosti komponentov a mimoriadne hladkému chodu predstavili konštruktéri spoločnosti Lexus rôzne vylepšenia, napríklad vyleštený povrch zubov ozubených kolies, zvukotesný kryt a optimalizovaný systém mazania.

Špecifikácie vozidla

lexus ux 300e specifikacie

Zdroj: Lexus

Elektromobil Lexus UX 300e sa predstaví vo vybraných európskych krajinách do konca roka.

Zdroj: tlačová správa (Lexus)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lexus LF-30 Electrified: Elektromobil budúcnosti so 4 motormi v kolesách
Chystané elektromobily od Toyoty ponúknu dojazd 300 až 600 km
Lexus spamuje majiteľov Tesiel. Chce, aby vymenili elektromobily za hybridy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

6 komentárov

 1. To je super zpráva. Ostatní „prémiové“ výrobce to snad donutí také zvednout záruky. Mě by bohatě stačila záruka i na 500.000 km/10 let 🙂

  • k čomu v dnešnej dobe niekto spomína starú archaickú neplatnú normu NEDC s viac ako 25%nou odchýlkou…
   zasa nejaký chytrák….

   • Ono to asi uvádzajú kvôli porovnaniu s vozidlami, kde dojazd ešte nemusel (a tým pádom ani nebol) byť normovaný podľa WLTP. Pokiaľ tam uvedú aj WLTP, prípadne EPA, tak je to ok.

 2. Tá záruka je na dnešnú dobu až neuveriteľná.
  Na druhej strane však nabíjací výkon, kapacita batérie a dojazd – sú hodnoty na dnešnú dobu už dávno prekonané.
  V každom prípade automobilka Lexus urobila veľký krok vpred.

 3. Nuz veru, ziadna cena, ani dostupnost a parametre spred desatrocia.
  Lexus zaspal dobu a Tesla mala zaruku na baterku tusim 8r / nekonecno km.

  • Pravdou je, že málokteré osobní auto reálně překročí 500.000 km (jistě jsou takové, ale nebude jich procentuelně mnoho). Docela rád bych na to viděl statistiku např. nějakého velkého autobazaru. I automobilky o tom mají jistě přehled.

Pridajte komentár