Prvý „dedikovaný“ elektromobil od Lexusu dostal prvé cenovky. Postaví sa aj Tesle Model Y

4

Lexus nám predstavil svoje elektrické SUV strednej triedy Lexus RZ 450e ešte v apríli minulého roku. A aktuálne sme spoznali prvé cenovky prvého modelu značky, ktorý bol od začiatku navrhnutý ako elektromobil.

Lexus uviedol svoj prvý elektromobil Lexus UX 300e na trh v roku 2020. Išlo o elektrickú verziu kompaktného crossoveru UX. Na prvý model vyvinutý špeciálne ako elektromobil sme si museli počkať „dodnes“. Napriek tomu ho nemožno považovať za úplne čistokrvné elektrické vozidlo, keďže vyrástol na platforme e-TNGA, ktorá je upravenou verziou platformy TNGA určenej pre spaľováky a hybridy.

Každopádne Lexus RZ s rozmermi 4 805 x 1 895 x 1 635 mm (dĺžka x šírka x výška) a rázvorom 2 850 mm prichádza do zaujímavého, neustále sa rozširujúceho segmentu elektrických SUV/crossoverov strednej triedy, ktorému dominuje Tesla Model Y (rozmery: 4 751 x 1 921 x 1 624 mm, rázvor: 2 890 mm).

Minimálne spočiatku bude dostupný len v jednej verzii „450e“. Tá ponúkne pohon oboch náprav s výkonom 230 kW (150 kW vpredu, 80 kW vzadu), krútiaci moment 435 Nm, maximálnu rýchlosť 160 km/h či zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,6 s.

Vo vozidle nájdeme batériu s rovnakou kapacitou ako v prípade „sestrenice“ Toyota bZ4X, t.j. 71,4 kWh. Modelu od Lexusu má zabezpečiť dojazd „cez 400 km“ WLTP. Údaje súvisiace s nabíjaním stále nepoznáme. Spoznali sme však cenovky pre prvé trhy.

Zdá sa, že elektromobilu Lexus RZ 450e sa ako prví dočkajú zákazníci v USA. Tí už totiž majú k dispozícii konfigurátor. Pri príležitosti jeho spustenia sme spoznali aj tamojšie ceny. Vo výbave „Premium“ začína cena na 59 650 $ bez DPH (cca 55 000 €) a vo výbave „Luxury“ 65 150 $ bez DPH (60 000 €). A prvej zmienky o cene, „od 62 600 GBP“ s DPH (cca 70 000 €), sme sa dočkali aj od britského zastúpenia značky Lexus.

Pre porovnanie, o nieco menší a menej prémiový model od materskej Toyoty, bZ4X, začína v USA vo verzii s pohonom oboch náprav (AWD) na cene 42 000 $ bez DPH (štandardný stupeň výbavy), resp. 46 700 $ bez DPH (výbava „Limited“). A Tesla Model Y stojí aktuálne v základnej verzii RWD 40 870 $ bez DPH, resp. 47 000 $ bez DPH vo verzii Long Range AWD.

Čo sa týka dodávok modelu Lexus RZ 450e na európsky trh, tie mali byť podľa pôvodných plánov spustené koncom minulého roka. Zatiaľ sa tak však nestalo.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lexus zvyšuje dojazd svojho prvého elektromobilu o vyše 40 %. A to nie je všetko
Spoločnosť Toyota mení šéfa. Nový chce urýchliť elektrifikáciu
Toyota chystá 6 elektromobilov. Lexus ukázal e-športiak a predstavil e-technológie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Postaví sa aj Tesle Model Y.. tak urciteeee 🙂
    moze sa tak akurat postavit do dlhej rady „Tesla killerov“ 🙂 utiekol vam vlak ktory uz nedobehnete… a tak to ma byt

  2. Každý sa snaží predávať prémiové autá. Nadupané všetkým možným a za vysoké ceny.
    A k čomu je to dobré? Odpoveď je – k ničomu.
    Prehodím to na textil – budem predávať tričká po 100 Eur. Určite ich zopár predám, prečo nie, veď predsa budú kvalitné.
    Ale nebude lepšie predávať jednoduché tričká za 1 Euro kus? Predám ich milión a je zo mňa milionár…

Pridajte komentár