Lexus postupne poodhaľuje elektromobil RZ 450e. Vrátane jeho interiéru s „yoke“ volantom

1

Lexus pomerne nedávno oznámil cieľ, v rámci ktorého sa chce stať čisto elektrickou značkou. Avizuje pritom viacero úplne nových elektrických modelov, pričom prvým z nich bude SUV Lexus RZ 450e, ktoré bude zároveň prvým dedikovaným elektromobilom značky. No a aktuálne nám Japonci opäť o niečo viac priblížili svoju novinku, vrátane jej interiéru s volantom štýlu „yoke“. Oficiálneho predstavenia sa pritom dočkáme už čoskoro.

Lexus chce mať plne elektrické portfólio do roku 2030 a 100-% podiel elektromobilov v rámci celkových predajov značky v Európe, Severnej Amerike a Číne, taktiež do konca tohto desaťročia. A v roku 2035 to má platiť celosvetovo.

To samozrejme nebude možné bez množstva nových plne elektrických vozidiel. Japonci preto chystajú aj sedan (zrejme strednej triedy), veľké 7-miestne SUV, extrémne zrýchľujúci športiak, športové SUV/crossover, kabriolet, športový hatchback a SUV RZ 450e, ktoré odštartuje elektrickú ofenzívu značky.

Lexus RZ 450e vznikol na platforme e-TNGA od spoločnosti Toyota, ktorá bola navrhnutá špeciálne pre batériové elektromobily. Tento model tak bude prvým dedikovaným elektromobilom značky, keďže Lexus UX 300e je „len“ elektrickým variantom modelu UX.

Nové fotografie odhaľujú „yoke“

Lexus doteraz zverejnil viacero fotografií prototypov modelu RZ 450e, ktoré naznačujú, že model dizajnovo čerpal z konceptu Lexus LF-Z Electrified. A aktuálne zdieľal ďalšie fotografie, na ktorých by už mohla byť verzia blízka sériovému vozidlu.

A dočkali sme sa aj prvej fotografie interiéru, ktorá odhaľuje volant v štýle „yoke“, ktorý v prípade vynovených modelov Tesla Model S a Model X vyvolal kontroverzie. Zdá sa pritom, že ide o rovnaký či veľmi podobný volant ako u ďalšej novinky spoločnosti Toyota, ktorou je model bZ4X. Aj v prípade modelu od Lexusu sa dá predpokladať, že pôjde o voliteľnú možnosť, pričom v štandarde nájdeme konvenčný typ volantu.

A s najväčšou v pravdepodobnosťou bude model RZ 450e tak ako Toyota bZ4X tiež vybavený systémom elektronického riadenia One Motion Grip. Ten pritom Toyota popisuje nasledovne:

„Tento elektronický systém bez potreby mechanického spojenia medzi volantom a prednými kolesami precízne upravuje uhol pneumatík podľa zámeru vodiča. Navyše prináša viac miesta na nohy a slobody pri výbere polohy za volantom, ako aj jednoduchšie nastupovanie a vystupovanie. Klasický volant nahrádza ovládací modul systému One Motion Grip, s ktorým je riadenie plynulejšie a jednoduchšie, keďže nevyžaduje prekladanie rúk pri otáčaní. Medzi krajnými polohami sa volant otočí len o 150 stupňov.“

Nuž, uvidíme. Viac sa dozvieme už čoskoro. A to v rámci oficiálneho predstavenia modelu Lexus RZ 450e, ktoré prebehne 20. apríla 2022.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lexus ukázal 4 chystané elektromobily v plnej kráse – 2 SUV, sedan aj športiak. A poodhalil ďalšie
Elektrický superšport od Lexusu s dojazdom 700 km dostane solid-state batériu
Toyota ukázala 16 koncepčných elektromobilov. Do roku 2030 chystá 30 batériových modelov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Mnohí komentátori „lámu palicu“ nad tradičnými automobilkami kvôli ich zaostávaniu v elektomobilite. Ja by som nebol na ne tak zlý, a nechal im čas a priestor na dotiahnutie sa, ak to dokážu! Veď uvidíme !!! ….

Pridajte komentár