Lexus ukázal 4 chystané elektromobily v plnej kráse – 2 SUV, sedan aj športiak. A poodhalil ďalšie

3

Toyota koncom minulého roka ukázala 16 z 30 chystaných elektromobilov, vrátane modelov značky Lexus. No a 4 elektrické modely novej generácie nám Lexus nedávno ukázal detailnejšie. A to konkrétne dva SUV modely, jeden sedan a jeden športiak. A ďalšia nová fotografia a video naznačujú ďalšie nové modely.

Lexus oznámil, že jeho cieľom je „ponúknuť kompletný rad batériových elektromobilov vo všetkých kategóriách a dosiahnuť celosvetový predaj 1 milióna kusov (ročne?) týchto vozidiel do roku 2030“.

Japonská prémiová značka pritom zopakovala, že do spomínaného roku chce tiež dosiahnuť 100-% podiel predaja elektromobilov v Európe, Severnej Amerike a Číne. A 5 rokov na to to má platiť aj v rámci globálneho predaja.

Všetko nasvedčuje tomu, že prvým elektromobilom Lexusu novej generácie, ktorý sa stane zároveň prvým dedikovaným elektromobilom značky, bude SUV Lexus RZ 450e. To by mohlo byť bližším či vzdialenejším príbuzným už predstavených modelov Toyota bZ4X a Subaru Solterra.

Otázne pritom je, či ponúkne rovnakú/podobnú techniku a parametre alebo ako prémiový model aspoň o niečo viac. Japonci zatiaľ v tomto smere nič neprezradili, nedávno však trošku viac konkretizovali, kedy nám svoju novinku predstavia. Stane sa tak na jar.

A aktuálne aspoň zverejnili viacero ochutnávok v podobe nových detailných fotografií viacerých chystaných modelov, resp. konceptov, z ktorých by mali vzísť sériové elektromobily. Medzi nimi nechýbali ani nové zábery na zrejme kompaktné SUV segmentu C Lexus RZ 450e.

Veľké SUV

Japonci nám tiež ukázali viac z veľkého SUV, ktoré „pracovne“ nazývajú „Lexus Electrified SUV„. Mohlo by ísť o 7-miestne vozidlo, nateraz je to však len špekulácia.

Sedan, možno strednej triedy

Ako Lexus Electrified Sedan označuje japonská prémiová značka tento športovo vyzerajúci elektrický sedan. Ten by teoreticky mohol nadväzovať na model Lexus IS, ktorý sa snažil narušiť hegemóniu nemeckých prémiových „trojičiek“ BMW 3, Mercedes-Benz C a Audi A4. Elektrická novinka by však bola zrejme už súperom Tesly Model 3 či BMW i4.

Športiak s extrémnym zrýchlením

Pre nadšencov športových áut sme si na záver nechali zaujímavý športiak „Lexus Electrified Sport„. Zverejnené video naznačuje, že tento model by mohol byť nástupom uznávaného modelu Lexus LFA. Novinka má pritom ponúknuť podstatne famóznejšie zrýchlenie z 0 na 100 km/h, a to cca za 2 s. Výrobca tiež prezradil možný dojazd, a to 700 km.

Spomínané video, ako aj čerstvá titulná facebooková fotografia Lexusu (viď nižšie) naznačujú ďalšie nové modely. Napríklad športové SUV/crossover, kabriolet či športový hatchback. Nuž, fotografie sú to všetko pekné. Budeme však dúfať, že tieto koncepty, najmä modelov s masovejším potenciálom, sa stanú skutočnosťou čo najskôr a ponúknu zaujímavý pomer vlastností a ceny.

lexus elektromobily suv sedan sportiak

Zdroj: Lexus/Facebook

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Toyota ukázala 16 koncepčných elektromobilov. Do roku 2030 chystá 30 batériových modelov
Prvý „globálny“ elektromobil od Toyoty dostáva prvé cenovky. Sľuby o cenovej dostupnosti sa ho netýkajú
Lexus poskytne na batériu svojho 1. elektromobilu záruku 1 milión km / 10 rokov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. V reále Toyota hrubo mešká! Či odolá náporu ostatných je dnes vo hviezdach. Finančné a technické predpoklady by na to mala mať …

    • Nevidím tam žiaden Lexus na vodíkovy palivový článok… To je smutné od automobilky ktorá všetkých naokolo klame že vodík je pre nich budúcnosť

Pridajte komentár