Lexus chce elektromobily s motormi integrovanými do kolies

2

Automobilka Lexus oznámila, že do roku 2025 bude plne elektrifikovaná. Na ceste k tomuto cieľu jej pritom pomôže platforma vyvinutá špeciálne pre elektromobily. Pracuje pritom aj na technológii elektromotorov integrovaných do kolies. A už čoskoro sa dočkáme konceptu, ktorý má byť úplne „iný“.

Ako vieme, značka Lexus patrí pod najväčšiu automobilku na svete – Toyotu. V súvislosti s alternatívnymi druhmi pohonu teda nie je žiadnym prekvapením, že sa Lexus zameriaval výhradne na hybridný pohon. Našťastie sa však chystá prebrať aktuálnu stratégiu svojej materskej spoločnosti.

Viacero e-technológií

To má znamenať viac elektrifikovaných modelov, vrátane batériou poháňaných vozidiel, ktorým bežne hovoríme elektromobily. Lexus uvádza, že do roku bude 2025 bude mať v ponuke elektrifikovaný variant každého svojho modelu. A to nie len hybridný.

Veríme pritom, že sa dočkáme viacerých elektromobilov. A to aj vďaka oznámenej platforme, ktorú vyvinie Lexus špeciálne pre elektrické vozidlá. Rovnako ako Toyota, aj jej prémiová značka sa nebude spoliehať len na jeden druh technológie.

Viceprezident Lexusu Koji Sato hovorí, že v rámci svojej stratégie počítajú s hybridmi, plug-in hybridmi, batériovými elektromobilmi a vozidlami s palivovými článkami. Všetko sa má pritom odvíjať od dopytu na trhu, ako aj limitov jednotlivých typov vozidiel.

Sato tiež prezradil, že ich oddelenie pre výskum a vývoj pracuje aj na technológii elektromotorov integrovaných do kolies. Poháňané by pritom malo byť každé koleso vozidla, a to nezávisle. Technológia však zatiaľ ešte nie je pripravená pre nasadenie do výroby. Potrebných má byť ešte niekoľko rokov.

Elektromobily ovplyvnia dizajn

Šéf-dizajnér Lexusu Koichi Suga hovorí, že elektromobily potrebujú prívod chladiaceho vzduchu. Avšak podstatne menej ako spaľováky. A to teoreticky znamená, že ich elektromobily nebudú potrebovať masívnu masku chladiča, ktorá je pre ne typická.

Dodáva však, že o odklonení sa od tohto prvku sa ľahko hovorí, ale ťažko sa v tejto súvislosti koná. A to z dôvodu, že ide dominantný prvok dizajnového jazyka Lexusu. Dodáva, že od neho nemôžu úplne upustiť, pretože ich vozidlá by stratili svoju typickú osobnosť. Hľadajú však spôsoby, ako sa s tým popasovať.

Na októbrovom autosalóne v Tokiu Lexus odhalí koncept, ktorý ukáže smerovanie značky aj z hľadiska dizajnu. Má pritom rozbiť všetky zaužívané predstavy o vzhľade vozidiel japonskej automobilky, pričom sa nebude dať zaradiť do existujúceho segmentu vozidiel.

Zdroj: Digital Trends, titulná ilustračná fotografia (koncept Lexus LF-1): Lexus   

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lexus zrejme chystá kompaktné elektrické SUV. Predbehne Toyotu?
Toyota chystá 10 elektromobilov a revolučné solid-state batérie
Lexus predstavil v Detroite fascinujúci koncept (aj) elektrického crossoveru

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár