Spoločnosť Toyota to zdá sa myslí s batériovými elektromobilmi vážne, keď v krátkom čase avizuje ďalšie elektrické SUV, tentokrát od značky Lexus. To bude disponovať novým systémom DIRECT4, ktorý je podľa japonskej automobilky kľúčovou technológiou stratégie „Elektrifikovaný Lexus“.
Cieľom novej stratégie s názvom „Elektrifikovaný Lexus“ je dosiahnuť zásadný skok v oblasti výkonnosti a ovládania vozidiel, ako aj z hľadiska potešenia, ktoré prináša vodičovi riadenie automobilu. Ťažiskovou technológiu tejto stratégie je DIRECT4 – nový systém riadenia elektrického pohonu, určený pre novú generáciu batériových elektrických vozidiel a hybridných elektrických vozidiel.
Systém DIRECT4 presne riadi prenos krútiaceho momentu z predného a zadného elektromotora a brzdnej sily na všetky štyri kolesá. Automatickým nastavením vyváženosti pohonu predných a zadných kolies prispôsobuje jazdné podmienky zámerom vodiča, mení charakter jazdy a poskytuje vozidlu najlepšiu polohu pri jazde.
Systém využíva prednú a zadnú e-nápravu, každú s elektromotorom s vysokým krútiacim momentom a prevodom transaxle a sústreďuje sa na optimálne rozdelenie hnacej sily. Keďže elektromotor je priamo spojený s kolesami pomocou jedného hnacieho hriadeľa, pracuje bez oneskorenia.
Jeho práca je intuitívna a vysoko citlivá, vďaka čomu má vodič pocit skutočného a úplného spojenia s vozidlom. Navyše poskytuje ideálnu rovnováhu predvídateľnosti a vzrušenia vďaka mohutnému lineárnemu zrýchleniu a povznášajúcemu výkonu v zákrutách.
Systém je zároveň skonštruovaný tak, aby zabezpečoval tichý chod a komfort, čo sú atribúty verné DNA značky Lexus.
Poodhalenie elektrického SUV
Novú technológiu predstavuje v krátkom filmovom rozhovore Takaši Watanabe, hlavný konštruktér projektu Elektrifikovaný Lexus. Film obsahuje aj praktickú ukážku výhod technológie DIRECT4 prostredníctvom jázd prototypov vozidiel na trati.
- Zdroj: Lexus
- Zdroj: Lexus
- Zdroj: Lexus
Nový film ponúka aj krátky náhľad do budúceho dizajnérskeho myslenia spoločnosti Lexus a odkrýva náčrty a zábery nového koncepčného vozidla, ktoré bude predstavené v prvom štvrťroku 2021. Hlavný dizajnér Koiči Suga vysvetľuje, ako technológie elektrifikácie ovplyvnia dizajn vozidiel a ich výkonnosť – napríklad tak, že nebude potrebné zabezpečiť predné chladenie motora a chladiča. Bude to predstavovať nové zaujímavé možnosti vyjadrenia technologického pokroku v trojrozmernej forme vozidla.
Zdroj: tlačová správa (Lexus)
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lexus UX 300e s „miliónovou“ batériou dostal nemeckú cenovku
Toyota konečne avizuje batériový elektromobil. Pôjde o SUV strednej triedy
Toyota konečne potvrdila elektromobil aj pre slovenský trh, avšak…
Jeden komentár
Super poodhalenie ( To si ani nemuseli robiť námahu s fotením )
😀