Lexus poodhalil chystané elektrické SUV s novou technológiou DIRECT4

1

Spoločnosť Toyota to zdá sa myslí s batériovými elektromobilmi vážne, keď v krátkom čase avizuje ďalšie elektrické SUV, tentokrát od značky Lexus. To bude disponovať novým systémom DIRECT4, ktorý je podľa japonskej automobilky kľúčovou technológiou stratégie „Elektrifikovaný Lexus“.

Cieľom novej stratégie s názvom „Elektrifikovaný Lexus“ je dosiahnuť zásadný skok v oblasti výkonnosti a ovládania vozidiel, ako aj z hľadiska potešenia, ktoré prináša vodičovi riadenie automobilu. Ťažiskovou technológiu tejto stratégie je DIRECT4 – nový systém riadenia elektrického pohonu, určený pre novú generáciu batériových elektrických vozidiel a hybridných elektrických vozidiel.

Systém DIRECT4 presne riadi prenos krútiaceho momentu z predného a zadného elektromotora a brzdnej sily na všetky štyri kolesá. Automatickým nastavením vyváženosti pohonu predných a zadných kolies prispôsobuje jazdné podmienky zámerom vodiča, mení charakter jazdy a poskytuje vozidlu najlepšiu polohu pri jazde.

Systém využíva prednú a zadnú e-nápravu, každú s elektromotorom s vysokým krútiacim momentom a prevodom transaxle a sústreďuje sa na optimálne rozdelenie hnacej sily. Keďže elektromotor je priamo spojený s kolesami pomocou jedného hnacieho hriadeľa, pracuje bez oneskorenia.

Jeho práca je intuitívna a vysoko citlivá, vďaka čomu má vodič pocit skutočného a úplného spojenia s vozidlom. Navyše poskytuje ideálnu rovnováhu predvídateľnosti a vzrušenia vďaka mohutnému lineárnemu zrýchleniu a povznášajúcemu výkonu v zákrutách.

Systém je zároveň skonštruovaný tak, aby zabezpečoval tichý chod a komfort, čo sú atribúty verné DNA značky Lexus.

Poodhalenie elektrického SUV

Novú technológiu predstavuje v krátkom filmovom rozhovore Takaši Watanabe, hlavný konštruktér projektu Elektrifikovaný Lexus. Film obsahuje aj praktickú ukážku výhod technológie DIRECT4 prostredníctvom jázd prototypov vozidiel na trati.

Nový film ponúka aj krátky náhľad do budúceho dizajnérskeho myslenia spoločnosti Lexus a odkrýva náčrty a zábery nového koncepčného vozidla, ktoré bude predstavené v prvom štvrťroku 2021. Hlavný dizajnér Koiči Suga vysvetľuje, ako technológie elektrifikácie ovplyvnia dizajn vozidiel a ich výkonnosť – napríklad tak, že nebude potrebné zabezpečiť predné chladenie motora a chladiča. Bude to predstavovať nové zaujímavé možnosti vyjadrenia technologického pokroku v trojrozmernej forme vozidla.

Zdroj: tlačová správa (Lexus)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lexus UX 300e s „miliónovou“ batériou dostal nemeckú cenovku
Toyota konečne avizuje batériový elektromobil. Pôjde o SUV strednej triedy
Toyota konečne potvrdila elektromobil aj pre slovenský trh, avšak…

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Jeden komentár

Pridajte komentár