Letenka na Mars by mohla stáť 100 000 $, uvádza aktuálne Elon Musk

4

Elon Musk na nedávnej konferencii TED 2022 hovoril aj o misii na Mars a kolonizácii červenej planéty. Spomenul pritom aj hypotetickú cenu letenky.

Ako je známe, hlavným životným cieľom Elona Muska je urobiť z ľudí multi-planetárny druh, aby mohlo ľudstvo pokračovať aj v prípade obrovskej katastrofy na Zemi. Prvým krokom má byť pritom misia na Mars a následná kolonizácia Marsu vďaka flotile vesmírnych lodí Starship od Muskovej spoločnosti SpaceX.

Musk začiatkom roka v rozhovore s Lexom Friedmanom uviedol, že v najlepšom prípade sa ľudská posádka na Mars dostane o 5 a v horšom prípade o 10 rokov. A nedávno sa na konferencii TED 2022 opäť venoval problematike misie na Mars, ako aj kolonizácii červenej planéty, upozornil portál Tesmanian.

Elon Musk hovoril o cieľoch, ktoré sa môžu aktuálne zdať ako typicky „Muskovsky“ optimistické. V priebehu 10 rokov chce totiž vybudovať flotilu vesmírnych lodí Starship v počte cca 1 000 ks, aby bolo možné v priebehu času vyslať na Mars 1 milión ľudí.

Starship má byť pritom „najvýkonnejšou nosnou raketou na svete“, ktorá dokáže dostať na obežnú dráhu až 100 ton nákladu. Má byť tiež schopná dopraviť na Mars 100 pasažierov, ako aj vybavenie potrebné pre prežitie na povrchu červenej planéty. A prvý orbitálny test Starshipu by mal prebehnúť tento rok.

Na vytvorenie sebestačného mesta na Marse bude podľa Muska potrebný 1 mil. ľudí. Nepôjde pritom o žiadnu dovolenku či výlet. Prví osadníci budú totiž musieť pracovať, aby mohlo takéto mesto vzniknúť a aby sa udržalo v chode. Na ich prepravu tak bude potrebných spomínaných 1 000 Starshipov.

Ďalší „nástrel“ možnej ceny letenky na Mars

Rakety Starship sa vyvíjajú s dôrazom na znovupoužiteľnosť, a to z dôvodu ekonomickej reálnosti a udržateľnosti. Cena letenky na Mars pritom podľa Muska bude musieť byť taká, aby prilákala potrebný milión ľudí. A spomenul hypotetickú cenu 100 000 $. Išlo by v podstate o cenu za spiatočnú letenku, keďže návrat na Zem má byť zdarma.

spacex kolonizacia marsu

Zdroj obrázku: SpaceX

Musk o cene „lístka na Mars“ hovoril už skôr. V roku 2018 uviedol „niekoľko státisícov $“. V nasledujúcom roku zas spomenul cenu „pod 500 000 $ a možno aj menej než 100 000 $“. Každopádne ako aj aktuálne Musk uvádza, ľudia za svoje peniaze nedostanú žiadny výlet či dovolenku. Podľa neho to totiž bude nebezpečné či náročné a bude si to vyžadovať tvrdú prácu. A to bez zaručenia návratu. Napriek tomu to bude podľa Muska slávne.

Musk tiež hovoril o tom, že vesmírna loď Starship nebude používať exotické palivo, keďže to sa bude musieť vyrábať z elementárnych „ingrediencií“ dostupných aj na Marse. Jednou zo základných úloh prvých osadníkov na Marse pritom bude zabezpečenie výroby paliva, aby sa časť lodí mohla vrátiť na Zem a opätovne použiť na zásobovanie červenej planéty.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Muskov SpaceX zdražuje satelitný internet Starlink, aj lety do vesmíru
Prečo je podľa Elona Muska dôležitá kolonizácia Marsu
SpaceX by mohol začať s komunikačným kanálom medzi Zemou a Marsom po dokončení Starlinku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Som celoživotný priaznivec kozmickej techniky, letov do vesmíru, a hľadania iných civilizácií. Preto držím Muskovi palce v jeho snažení. Zároveň si uvedomujem, ako sme sa preľudnili a správame sa k našej planéte „neľudsky“, ako ju ničíme! Najskôr by sme sa mali vyrovnať s týmito našimi neduhmi, až potom budeme mať morálne právo šíriť sa ďalej do vesmíru ….

    • Musk a Tesla si uvedomujú potrebu zmeny prístupu k planéte a prispievajú k ochrane klímy. Pri kolonizácii Marsu ide o prežitie ľudstva pri náhlej, jednorazovej katastrofe, ako je náraz asteroidu, atómová vojna a pod.

      • Zmenu prístupu si musí uvedomiť nielen Musk a TESLA, ale dnes už skoro 8 miliárd ľudí, a k tomu to bohužiaľ zďaleka moc nespeje! Ak to nezvládneme, tak nebudeme hodní prežitia ani s Elonovou misiou a podporou na Marse! Pritom tak ako Fermi predpokladám, že nás je vo Vesmíre viac maku, a tí, čo o nás možno vedia, sa k nám radšej oficiálne nehlásia, lebo im nie sme dosť dobrí a vyspelí ……

Pridajte komentár