Čo vieme o elektrickom Land Roveri Defender, ktorý sa bude vyrábať v SR?

3

V slovenskom závode automobilky Jaguar Land Rover sa bude vyrábať plne elektrický model Land Rover Defender „EV“. Čo je o ňom doteraz známe?

Spoločnosť Jaguar Land Rover minulý mesiac oznámila, že jej nitriansky závod bude vyrábať aj elektromobily. A to „toto desaťročie“. Krátko na to predstavitelia britskej automobilky patriacej pod indický koncern Tata Motors potvrdili, že na Slovensku sa bude produkovať elektrický Land Rover Defender. Neuviedli však žiadne detaily.

Pozrime sa teda na to, čo sa vie neoficiálne o tomto elektrickom SUV vyššej strednej triedy s terénnymi schopnosťami. Na základe toho, čo spoločnosť Jaguar Land Rover uviedla v rámci predstavenia svojej elektrifikačnej stratégie, sa domnievame, že elektrický Defender vyrastie na platforme MLA, ktorá umožňuje stavbu elektrických aj spaľovacích vozidiel.

S takouto predpoveďou pritom prišiel portál Autoexpress ešte pred predstavením aktuálnej stratégie britskej automobilky, ktorý svoj článok o modeli Land Rover Defender „EV“ začína s tým, že prináša informácie, ktoré „môže odhaliť“. To naznačuje, že mal prístup k interným informáciám. Zdroj však neuvádza.

Neobvyklá modernizácia modelového radu

Autoexpress tiež uvádza, že elektrický Defender príde ako súčasť modernizovaného modelového radu v roku 2025 a k zákazníkom sa dostane v nasledujúcom roku. Táto modernizácia má pritom priniesť veľmi neobvyklú vec – zmenu platformy (na spomínanú MLA), k čomu v drvivej väčšine prípadov prichádza v rámci nového generačného cyklu. V prípade značky Land Rover by však nešlo o novinku, keďže niečím podobným prešiel v roku 2019 model Discovery Sport,

V rámci modernizácie modelového radu Defender podľa Autoexpressu nemáme očakávať veľké zmeny dizajnu, takže ani nový elektromobil by sa nemal po stránke vzhľadu či rozmerov zásadnejšie líšiť od súčasného spaľovacieho Defenderu, ktorý sa vyrába v Nitre.

Terénne schopnosti a možný dojazd a výkon

Autoexpress uvádza, že inžinieri britskej automobilky sú optimistickí ohľadom terénnych schopností elektromobilu Land Rover Defender. V prípade elektrického pohonu totiž očakávajú lepšie možnosti kontroly dávkovania výkonu aj vďaka vektorovaniu krútiaceho momentu. A počíta sa aj s vyššou svetlou výškou.

land rover defender

Zdroj ilustračného obrázku: Land Rover SR

Elektrický Defender by mohol disponovať rovnakým či veľmi podobným pohonným systémom ako chystaný plne elektrický Range Rover, s ktorým bude zdieľať rovnakú platformu. To by malo znamenať, že bude vybavený 100-kWh batériou, ktorá má zabezpečiť dojazd aspoň 300 míľ (480 km).

A blog webu Roverparts uvádza, že Land Rover Defender „EV“ by mohol mať rovnaký či o málo nižší výkon ako elektrický Range Rover, od ktorého sa očakáva vyše 600 konských síl (441 kW).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dongfeng M-Hero 917 mieri aj na slovenský trh. Ponúkne výkon 800 kW či 140-kWh batériu
Polestar odhalil elektrické modely „5“ a „6“. Budú sa vyrábať na Slovensku?
Jaguar Land Rover urýchľuje elektrifikáciu a chystá elektromobily s dojazdom až 700 km
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

 1. Kto oň požiada, mal by ho dostať zadarmo, rovnako ako vakcínu slobody.
  Osobne potom nebudem mať dilemu sa rozhodnúť medzi jednotlivými produktami.
  Hlavne žiadne násilie!
  Slobodná vôľa je dar Bohov 🙂
  Dokonca aj USA to má zakotvené v ústave, iba „skĺzli“ z cesty „In God we trust“, a pozerajte, kam sa to dostalo.
  Už beží v 3d telke reklama s otázkou „Si šťastný, buzerant“. Teda chalani mi púšťali dve reklamy, a v tej jednej to bolo čo som si zapamätal, takto. Len neviem, či tam bola čiarka, to z hovoreného textu nebolo zrejmé. Určité veci sa nedajú dať jednoducho na papier. Igor o tom vie svoje, už si píše po rukách.
  Osobne by som si vybral ten elektrický, ale keďže to považujem za totálne dogabané auto, nechcel by som ho ani zadarmo.
  Radšej počkám na Volvo. Tí boli v mojom svete na tom vždy lepšie.

  • Máš strach, že budeš montovať haraburdu za stravu a nocľah v monitorovanom priestore bez možnosti voľného pohybu ?
   Veď si to chystal pre mňa a moje deti, tak sa nečuduj, že to dostaneš sám…

Pridajte komentár