Offroad legenda sa má vyrábať aj na Slovensku, zrejme v elektrickej verzii

0

Jedna z offroad legiend, Land Rover Defender, ktorá sa prestala vyrábať v roku 2016 po 33 rokoch, sa vracia na scénu. Testovacie prototypy sú už na ceste, sériový model príde na trh v roku 2020. Top verzia „Sport“ by sa mala vyrábať v nitrianskom závode JLR, pričom sa spomína aj elektrická verzia.

Land Rover Defender má prísť v 3 karosárskych verziách. Dvojdverová verzia ponúkne „tvrdú“ aj „mäkkú“ strechu. 4-dverový variant kovovú. Novinka bude mať hliníkovú monokokovú architektúru, vďaka ktorej bude ľahšia, pevnejšia a rozmerovo flexibilnejšia.

Od nákupov po HC terén

Model je navrhnutý tak, aby umožňoval integráciu rôznych druhov náprav, odpruženia a pneumatík. Zákazník si bude môcť zvoliť napríklad univerzálne vozidlo „do koča aj do voza“, vozidlo na „nákupy“ alebo naopak, vozidlo využiteľné v ťažkom teréne. Neskôr sa tiež dočkáme verzie „Sport“.

Nás však najviac teší, že koncern Jaguar Land Rover zrejme dodrží aj v tomto prípade sľub o minimálne jednej elektrifikovanej verzii pre každý nový model od roku 2020. Defender by mal pritom dostať plne elektrický pohon, konkrétne verzia „Sport“. Príde však podstatne neskôr ako spaľovacie verzie.

„Made in Slovakia“

A práve verzia „Sport“ sa má vyrábať na Slovensku. Spomína sa, že kvôli nižším výrobným nákladom. Na trh má však prísť až v roku 2026, takže na možnú výrobu ďalšieho „slovenského“ elektromobilu si poriadne počkáme. O tejto verzii by sme vraj mali rozmýšľať ako o moderných modeloch Suzuki Jimny či Jeep Wrangler, ktoré sú určené širšiemu spektru zákazníkov.

Z výrobných liniek slovenských závodov by ešte pred Defenderom mali začať schádzať minimálne nasledujúce elektrifikované modely: Škoda e-Citigo, Peugeot 208, Kia Ceed a Kia Sportage. V Bratislave sa pritom už od roku 2013 vyrába Volkswagen e-up.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Jaguar Land Rover pripravuje množstvo elektrifikovaných modelov
Zakladá Jaguar Land Rover podznačku Road Rover, ktorá prinesie “slovenské” elektromobily?
V Žiline sa budú vyrábať plug-in hybridy KIA. Prvým bude Ceed

Zdroj: Carmagazine, titulná fotografia (koncept): JLR

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár