Lancia ožíva. Predstavila svoj prvý elektromobil a prvý model po 13 rokoch

2

Talianska automobilová značka so 117-ročnou tradíciou, Lancia, predstavila svoj prvý osobný elektromobil. Ten nesie známy názov Lancia Ypsilon a dopĺňa rovnomenný a jediný model v portfóliu značky, ktorý prišiel v súčasnej podobe na trh ešte v roku 2011.

Lancia uvádza, že predstavením elektromobilu Ypsilon sa začína jej nová éra. Tento „prémiový“ hatchback segmentu B má byť podľa Talianov najlepším vo svojej triede.  A to „vďaka veľkým 10,25-palcovým displejom, najlepšiemu štandardnému parkovaciemu asistentovi, najlepšiemu systému vonkajšieho osvetlenia z hľadiska technológie a rozsahu, ako aj štandardnému autonómnemu riadeniu úrovne 2“.

Špecifikácie

Najlepšia vo svojej triede („subkompaktných prémiových hatchbackov“) má byť nová Lancia Ypsilon aj z hľadiska dojazdu. Dojazd 403 km (WLTP) pritom zabezpečuje 51-kWh batéria, ktorá sa dokáže z 20 na 80 % nabiť za 24 min. Počas 10 min nabíjania má byť možné získať dojazd 100 km. Max. nabíjací výkon vozidla je 100 kW a palubná nabíjačka má výkon 11 kW.

Elektrická Lancia Ypsilon postavená na platforme CMP/eCMP (nie je to teda dedikovaný elektromobil) s rozmermi 4 080 x 1 760 x 1 440 mm (dĺžka x šírka x výška), rázvorom 2 545 mm a hmotnosťou 1 584 kg tak ako jej mnohí bratranci z koncernu Stellantis ponúka pohon prednej nápravy, výkon 115 kW a krútiaci moment 260 Nm. Vďaka tomu Ypsilon dosahuje maximálnu rýchlosť 150 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 8,2 s.

Nová elektrická Lancia Ypsilon vstúpi na trh v limitovanej edícii „Cassina“, a to v počte 1 906 kusov. A „taliansky“ konfigurátor prezrádza, že táto verzia začína na cene 39 500 €. A nový model prináša aj expanziu značky, pričom od druhej polovice tohto roka pribudne v Európe 70 nových predajcov.

Cesta k čisto elektrickej značke

Lancia Ypsilon novej generácie je prvým elektromobilom na ceste k čisto elektrickej značke. Taliani chcú mať pritom čisto elektrické portfólio od roku 2028. Čo sa týka ďalších elektrických modelov, v roku 2026 plánujú uviesť na trh 4,7-metra dlhý fastback s dojazdom cez 700 km a v roku 2028 „svalnatú Lancia Delta s geometrickými líniami“.

lancia ypsilon

Zdroj: Lancia

Zdroj: Lancia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvý elektromobil Alfa Romeo, menšie SUV Milano, sa začína poodhaľovať
Menší elektrický Fiat sa volá Pandina a má stáť od 20 000 €
Nová generácia elektrického MINI Cooper dostala slovenský cenník
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Tak toto je dalsi vtip, predavat toto mini auto so smiesnymi parametrami od 40 tis ??? Ked tesla 3 highland v plnej vybave stoji 42 tis ??? divne…

  2. suhlasim s autorom, ze auto je podla Talianov najlepsie vo svojej triede (z toho, co Lancia ponuka),

    pretoze nie je postavene na dedikovanej platvorme..cize je to predokolka a na EV sa iba hra..a za tuto cenu, si ju kupi asi iba predstavenstvo Lancie…

    novo era Lancie sa zacina..ale mysleli tym, zanik dalsiej znacky, ktora kedysi bola (aj to mozno) na vyslni

Pridajte komentár