„Vzkriesená“ Lancia avizuje elektrickú vlajkovú loď s dojazdom cez 700 km

5

Talianska automobilka Lancia bola takmer na odpis, avšak pod koncernom Stellantis zažije elektrickú renesanciu. Už pomerne onedlho sa stane čisto elektrickou značkou, pričom aktuálne avizuje svoju elektrickú vlajkovú loď.

Zdá sa, že práve transformácia automobilového priemyslu smerom k elektromobilite dáva druhú šancu značke Lancia, ktorá má zaujímavú históriu. A tá prostredníctvom aktuálnej tlačovej správy avizuje svoju elektrickú vlajkovú loď. Uvádza pritom, že pôjde o 4,7 metra dlhý „elegantný a inovatívny“ fastback.

Tento elektromobil (zatiaľ bez mena) vyrastie na úplne novej koncernovej platforme STLA Medium navrhnutej primárne pre elektromobily segmentov C a D. Na základe skorších informácií stále nemožno vylúčiť, že by mohla poslúžiť napr. aj pre plug-in hybridy.

Elektrická vlajková loď od Lancie má byť vďaka novej platforme vysoko efektívna a komfortná. Taliani pritom avizujú verzie s pohonom prednej nápravy, ako aj oboch náprav a dojazd cez 700 km (zrejme podľa cyklu WLTP). A opakujú slová materského koncernu, podľa ktorých platforma STLA prinesie „najlepší dojazd, čas nabíjania, výkon, účinnosť a potešenie z jazdy vo svojej triede“.

Možné špecifikácie

Stellantis už skôr informoval, že 400-V platforma STLA Medium zabezpečí elektromobily s výkonom 160 až 285 kW, rázvorom 2 700 až 2 900 mm, dĺžkou 4,3 až 4,9 m, spotrebou 14 kWh/100 km, až 98-kWh batériou či nabitím z 20 na 80 % za 27 min. Už dnes sú však na trhu elektromobily zo segmentu C/D, ktoré majú vyšší výkon, vyššiu efektivitu či rýchlejšie nabíjanie. Takže vyhlásenie Stellantisu o top parametroch v triede sa zdá vo viacerých ohľadoch „prehnané“.

Ďalšie elektromobily Lancia

Lancia už skôr uviedla, že aktuálne prezentovaný model, ktorý príde na trh až v roku 2026, bude čerpať aj z plne elektrického konceptu Lancia Pu+Ra HPE, ktorý bol predstavený v apríli. A tento koncept má byť tiež predzvesťou ďalších elektromobilov Lancia.

Prvým z nich bude 4 metre dlhá nová generácia modelu Lancia Ypsilon, ktorá sa zaradí do segmentu B a ktorá príde na trh budúci rok. A na rok 2028 je avizovaná „svalnatá“ Lancia Delta „s geometrickými líniami“. Rok 2026, kedy príde vlajkový elektrický fastback, bude pritom rokom, od ktorého bude Lancia uvádzať na trh už len elektromobily. A od roku 2028 má mať táto talianska značka vo svojom portfóliu už len elektromobily.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Alfa Romeo: „Tesla nakopáva všetkým zadky, ale my sme iní“
Stellantis avizuje 28 nových elektromobilov do 2 rokov. Aké modely očakávať?
Prvý elektrický koncept od Lancie je predzvesťou modelov s dojazdom cez 700 km a rýchlym nabíjaním
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

 1. Co je zas fastback? hatchback, liftback, sportback, fastback, SUV, SAV, crossover, MPV, ATV, cruiser… a neviem ake este , kto sa v tom ma vyznat?

  • Nuž, kto sa chce vyznať, musí si naštudovať, nie len vymenovať ……

   P.S. Ale veď nemusíš, aj bez toho vydržíš! Rozčuľovanie škodí zdraviu! 🙂

 2. Ďalší render.
  A ešte aj bez nápadu a škaredý.
  Ako onehdá „trhač rúk“ BMW i8. Ten lievik vzadu tam slúžil na navedenie ruky chodca do miesta, kde mu ju odtrhne.
  Toto má zase vpredu hrot kópie. A že Cybertruck má ostré hrany.
  Dúfam, že sa to nikdy neoslobodí zo sveta virtuálnej reality.

 3. kym to Lancia vyrobi, konkurencia bude uplne inde…
  aj keby uz auto mala dnes, taketo auto (nepouzitelne v normalnej realite zivota) si kupi zopar ludi na svete…

  taketo auta nevytobia za rozumne peniaze…takze Stellantis, neStellantis, Lancia pojde do kytek…a s nou dalsie automobilky, ktore uz 2 roky „avizuju“ super modely od roku 2026 a neskor

  😀

Pridajte komentár