Lamborghini predstavilo plán elektrifikácie. Začína „oslavou spaľovacieho motora“

1

Automobilka Lamborghini, známa svojimi ultimatívnymi športovými automobilmi, dnes predstavila svoju stratégiu elektrifikácie. Tá bude pritom podporená najväčšími investíciami v histórii talianskej značky (1,5 mld. €).

Dnes už neprekvapí, že cestou elektrifikácie sa vydávajú aj športové automobilky. V prípade Lamborghini o to menej, že patrí pod Audi, a teda aj do koncernu Volkswagen Group, ktorý má spomedzi tradičných výrobcov áut najambicióznejšie plány v oblasti elektromobility.

Lamborghini v rámci svojej aktuálnej tlačovej správy informuje, že plán transformácie smerom k udržateľnosti a elektromobilite pozostáva z 3 fáz, pričom zdôrazňuje, že neohrozí DNA značky, ktoré zahŕňa aj špičkový výkon a jazdnú dynamiku a bude pokračovať v súlade s históriou.

Paradoxne tento plán začína „oslavou spaľovacieho motora“, pričom ide o fázu pre roky 2021-2022. Zdá sa teda, že Lamborghini si v prípade elektrifikácie dopraje nejaký čas na prípravy. Táto prvá fáza má byť „charakteristická vývojom spaľovacích motorov pre verzie, ktoré vzdávajú hold slávnej histórii značky a ikonickým produktom z minulosti aj súčasnosti“. Lambo pritom tento rok predstaví 2 nové autá s motormi V12.

V rámci tejto fázy však spomína aj svoj prvý hybrid Lamborghini Sian, ktorý má odštartovať cestu elektrifikácie značky. V prvej fáze je možno aj preto, že bude vybavený motorom V12 a podporným elektromotorom s výkonom len 25 kW. Model je ale zaujímavý tým, že podľa skorších správ by mal namiesto batérie používať superkondenzátor.

Hybridný prechod

Druhú fázu nazýva Lamborghini „hybridný prechod“ a má trvať do konca roka 2024. V roku 2023 má v pláne uviesť na trh svoj prvý sériový model s hybridným pohonom, pričom do konca roku 2024 má byť elektrifikované celé portfólio talianskej značky.

Lamborghini sľubuje, že potenciálne vyššiu hmotnosť vyplývajúcu z elektrifikácie bude kompenzovať použitím ľahkých materiálov z uhlíkových vlákien. Interným cieľom 2. fázy je pritom do roku 2025 znížiť emisie na úrovni produktov o 50 %.

Zameranie na elektromobily

No a v rámci tretej fázy, ktorá odštartuje v druhej polovici tohto desaťročia, sa Lamborghini zameria na plne elektrické vozidlá. Ani v tomto prípade sme sa však nedozvedeli nič konkrétnejšie. Vieme len to, že prvým elektromobilom sa chce Lambo dostať na vrchol segmentu.

Stratégia udržateľnosti automobilky Lamborghini sa však nevzťahuje len k automobilom, ale celej spoločnosti. A to od výrobných liniek až po kancelárie. A v tomto smere nezabúda ani na dodávateľský reťazec.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvý hybrid Lamborghini je samé „naj“. Namiesto batérie má superkondenzátor
Ferrari hovorilo o svojom prvom elektromobile. Ešte si naň počkáme
Estrema Fulminea má mať unikátnu hybridnú solid-state-ultrakondenzátorovú batériu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Neviem, či je „mildhybrid“ pre superšportiaky tá správna cesta ….. Mali by „ťahať“ líniu áut s ICE dokiaľ sa dá, a paralelne plne využiť koncernové skúsenosti na stavbu čistokrvného BEV!

Pridajte komentár