Lada chystá elektromobil e-Largus na báze starej spaľovacej Dacie Logan MCV

7

Na vlnu elektromobility sa chystá s odstupom času znovu naskočiť značka Lada, a to modelom Lada e-Largus. Využije pritom koncept elektrifikácie existujúcej spaľovacej platformy, od ktorého sa už ustupuje. A ako základ poslúži starý model Dacia Logan MCV.

Dnes už ťažko nájsť väčšieho výrobcu áut, ktorý by nemal vo svojom portfóliu aspoň jeden elektrický model. No a ako informuje Motor1 na základe oficiálnych správ, na ktoré upozornil web Motor.es, svoju ponuku chce o elektromobil rozšíriť aj značka Lada. Pôjde pritom o druhý elektromobil značky, a to po modeli Lada Ellada, ktorý sa vyrábal od roku 2012 veľmi krátku dobu.

Elektrifikovaná Dacia Logan MCV

Automobilka AvtoVAZ, pod ktorú patrí značka Lada, si svoju prácu uľahčí, keď využije koncept, od ktorého sa už takmer úplne upustilo, a to elektrifikácie platforiem pre spaľovacie autá či konkrétnych spaľovacích modelov. Lada e-Largus podľa Motor1 pritom vychádza z predchádzajúcej generácie modelu Dacia Logan MCV.

Táto Dacia bola postavená na platforme B0 spoločnosti Renault-Dacia ešte z roku 2004, ktorá bola základom napr. aj pre modely ako Dacia Duster prvej generácie či Lada Xray. Zdá sa teda, že Dacia „splatí svoj dlh“, keďže prvý elektromobil rumunskej značky, Dacia Spring, bol postavený v podstate na základoch nízkorozpočtového spaľovacieho modelu Renault Kwid, ktorý bol navrhnutý pre rozvojové trhy ako India.

Lada e-Largus je aktuálne v stave konceptu, pričom testovacie prototypy sa majú dostať na cesty budúci rok. Žiaľ, oficiálne technické špecifikácie nie sú známe. Neoficiálne zdroje hovoria napr. o dojazde až 400 km či podpore rýchlonabíjania prostredníctvom CCS. Spomínajú sa tiež 5-miestne, 7-miestne a komerčné verzie.

Nuž, uvidíme. Aj keď Lada e-Largus zrejme nebude žiadnym technologickým zázrakom, môže ísť o jeden z mála elektromobilov, ktorý si budú môcť kúpiť Rusi, keďže sankcie súvisiace s napadnutím Ukrajiny totálne zmenili tamojší automobilový trh.

lada e-largus

Zdroj: Lada via Motor.es

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvým ruským sériovým elektromobilom bola Lada Ellada (2012)
Dacia pracuje na novej generácii cenovo dostupného elektromobilu Spring
Nemci ponúkajú prestavbu Lady Niva na elektromobil za 14 000 €

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

Pridajte komentár