Nabitie elektromobilu za niekoľko sekúnd? Vďaka kvantovej technológii to má byť možné

11

Kvantové technológie majú obrovský potenciál a týka sa to aj elektromobility, konkrétne nabíjania elektromobilov. A podľa vedcov z IBS je možné, že nabíjanie kvantových batérií by mohlo v budúcnosti trvať len niekoľko sekúnd. Tak skoro sa však toho zrejme nedočkáme.

Už v roku 2012 publikovali kvantoví fyzici R. Alicki a M. Fannes vedecký článok ohľadom kvantovej technológie batérií, ktorá by umožňovala extrémne rýchle nabíjanie. Ich teoretická práca hovorila o kvantovej previazanosti, vďaka čomu by sa nabíjali všetky batériové články súčasne kolektívnym spôsobom, píše vedecký portál Phys.org.

Ten ďalej uvádza, že v roku 2017 sa na základe vtedajšieho výskumu predpokladalo, že prínosy kvantovej technológie by mohli prameniť z „globálnej operácie“, pri ktorej každý z článkov komunikuje so všetkými ostatnými, ako aj spojenia všetkých článkov so všetkými.

Čo odhalil súčasný výskum?

Nedávno sa na spomínané predpoklady pozreli aj vedci z Institute for Basic Science (IBS). Tí pritom vyvrátili, že spojenie všetkých článkov so všetkými na kvantovej úrovni prináša výhodu v rámci kvantových batérií. Zároveň zistili, že prítomnosť globálnych operácií je jedinou zložkou kvantovej výhody, píše Phys.

A vedci z IBS dokázali tiež kvantifikovať, ako rýchlo je teoreticky možné nabíjať elektromobily s kvantovými batériami. Phys pritom ako príklad uvádza nabíjanie batérie s 200 batériovými článkami. Nabíjanie takejto batérie má byť 200-násobne rýchlejšie ako v prípade bežnej batérie.

To má v prípade domáceho nabíjanie priniesť skrátenie času nabíjania elektromobilov na 3 min. A v prípade nabíjania prostredníctvom rýchlonabíjacích staníc to má byť len niekoľko sekúnd. Za týmito ťažko uveriteľnými časovými údajmi má stáť možné kvadratické škálovanie rýchlosti nabíjania.

Ako však Phys uvádza na záver, kvantové technológie sú zatiaľ v plienkach a majú pred sebou ešte dlhú cesta ku komercializácii. Každopádne je potešiteľné, že spomínané extrémne rýchle nabíjanie batérií je možné, a to najmä z dôvodu jeho využitia v iných oblastiach ako elektromobilita, napríklad v rámci elektrární na báze jadrovej syntézy. Elektromobilisti sa totiž zrejme „upokoja“ aj s pomalším niekoľkominútovým nabíjaním, ktoré je dúfajme na dobrej ceste aj bez kvantovej technológie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Automobilka GAC predstavila systém ultra-rýchleho „8-min“ nabíjania, vrátane 480-kW nabíjačky
Chorvátsky elektro-športiak Rimac Nevera sa nabíja zrejme rekordným výkonom
Desten sa chystá predstaviť batériu s 5-min nabíjaním v rámci roadshow

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

11 komentárov

 1. Otazka je, ak mam nabit bateriu napr. 60kwh za par sekund kolko kw musi davat nabijacka?
  A doma ak mam nabit az za 3min, bude mi stacit bezny domovy istiic 20-25A???

  • vidiet ze nemas ani ponatia o …kvantovej fyzike…v kvantovej fyzike ,, klasicke fyzikalne zakony totiz neplatia… cize to na co narazas…na prepocet prikonu, resp. vykonu tak to v oblasti kvantovej fyziky je nepodstatne …
   …cize na nabitie 60kw nabijacky ti bude stacit aj 6kw nabijacka na to aby ti nabila tuto bateriu za par sekund…to je kvantova fzyzika…popierajuca klasicku fyziku…

   • Pravda nemam. Tak mi prosim vysvetli ako do kvantovej baterie pretecie cez moje obycajne nekvantove 6kw draty v stene, istice a zasuvku v dome 60kwh za 3 min?

    • Nejde o to aké máte vedenie, čo nebolo v článku spomenuté je kvantové previazanie článkov akumulátora.. stačí potom zmeniť kvantový stav jedného elementu a zmení sa kvantový stav previazaných elementov (v tomto prípade článkov akumulátora).. takže nie kvantove nabíjanie ale nabíjanie kvantovo previazaných článkov.. v súčasnosti však dokážeme kvantovo previazat pár častíc, nie veľké články akumulátora,, to je hudba budúcnosti

     • To akoze vlastne nebudem v skutocnosti nabijat len prikazom poviem clankom (zmenim ich kvantovy stav) ze hej vy clanky, vy o tom neviete, ale vy ste nabite a oni sa uvedomia za par sekund kolektivne a budu sa tvarit nabito? 🙂

     • Nie, meníte kvantovy stav jednej častice (súboru častíc v jednom článku) a automaticky sa zmení stav kvantovo previazaných častíc v druhom, ….až stom článku.. zaujímavé je, že tie články môžu byť od seba aj niekoľko kilometrov 😉 v podstate môžete naraz nabiť aj viac áut ..

   • Jozef Kotík on

    Ja taktiež nemám ani poňatia o kvantovej fyzike. Ale je tu tu zákon zachovania energie a ten určite platí.
    Takže sa musím pripojiť k otázke, ktorú vyslovil TAUR: Ako chceš, APOLITICKY, preniesť energiu 60 kWh za pár sekúnd? Ako použiješ výkon niekoľko desiatok alebo stoviek megawatov?
    Prosím ťa, vysvetlíš nám základy kvantovej fyziky?

  • A ty potřebuješ doma nabít auto za 3 minuty na 100%? To by ti stálo za jistič pro továrnu? Co to auto pak bude dělat zbývajících 13 hodin?

Pridajte komentár