VW onedlho skoncuje s novými „eu-spaľovákmi“, Volvo končí s „dízlami“, Británia posunie zákaz spaľovákov

9

Aktuálne sa objavili hneď 3 správy, ktoré súvisia s vyraďovaním spaľovacích vozidiel. VW avizuje, že svoj posledný nový spaľovací model v rámci Európy uvedie na trh v roku 2025, Volvo ukončí výrobu áut s dieselovými motormi o pár mesiacov a britská vláda má odložiť plánovaný zákaz predaja spaľovacích áut o 5 rokov, s čím nesúhlasí viacero automobiliek.

VW nemení e-mobility plány ani v ťažších časoch

Ecomento na základe správy tlačovej agentúry SP-X informuje, že Volkswagen aj napriek aktuálne klesajúcemu dopytu po jeho elektromobiloch, potvrdil svoje pôvodné plány ohľadom prechodu na elektromobily. Nemci pritom oznámili aj termín uvedenia posledného nového spaľovacieho modelu na európsky trh.

Tým bude nová generácia modelu T-Roc, ktorý príde na trh v roku 2025. VW potom plánuje už len revízie a modernizáciu modelov so spaľovacími motormi. A neplánuje sa žiadna nová verzia architektúry MQB. Šéf značky Thomas Schäfer pritom tento mesiac potvrdil, že platí ich európsky cieľ predávať 80 % elektromobilov do 2030 a 100 % elektromobilov do roku 2033.

Volvo dá najskôr zbohom „dízlom“

Jeden z najambicióznejších plánov v oblasti elektromobility má Volvo. To chce predávať do roku 2030 už len elektromobily. Na tejto ceste pritom najskôr ukončí výrobu áut s dieselovým motorom. A to začiatkom budúceho roka, informuje Volvo vo svojej tlačovej správe. A dodáva, že na vývoj spaľovacích motorov už nedávajú ani cent.

„Elektrické pohonné jednotky sú našou budúcnosťou a sú lepšie ako spaľovacie motory: produkujú menej hluku, menej vibrácií, menej servisných nákladov pre našich zákazníkov a nulové výfukové emisie,“ povedal šéf automobilky Jim Rowan.

Británia chce posunúť zákaz predaja spaľovákov

Veľká Británia patrí k najambicióznejším krajinám z hľadiska prechodu na elektromobilitu. Pred rokmi totiž schválila plán zákazu predaja nových spaľovacích áut od roku 2030. Agentúra Reuters však informuje, že tento termín plánuje britská vláda posunúť na rok 2035.

Tamojšie Združenie automobilových výrobcov a predajcov (SMMT) ale toto rozhodnutie, ktoré má byť oficiálne oznámené dnes, kritizuje. Uvádza pritom, že Veľká Británia by mala byť lídrom v oblasti dopravy s nulovými emisiami, čo si vyžaduje „jasné a konzistentné posolstvo, ktoré dá kupujúcim áut dôveru.“ A v podobnom duchu sa vyjadrili aj automobilky Ford, Stellantis, Jaguar Land Rover a VW, ktoré v tomto smere požadujú „politickú istotu“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nemci vylobovali výnimku pre spaľováky v rámci zákazu ich predaja v EÚ po roku 2035
6 automobiliek sa spoločne zaviazalo, že postupne ukončí výrobu spaľovacích áut
Posledné spaľovacie auto sa predá najneskôr v roku 2035, tvrdí šéf výroby CATL
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

        • preco by ma musel hned niekto ponizovat ty pako? proste nemam rad primitivov… ci uz firmy, ci ludi… ako vw a ty napriklad… ale evidentne vlastnis nejaky vw vyrobok, tak ho budes obhajovat aby si nevyzeral za debila ze si si ho kupil… ale co uz, ked ta splodili surodenci… vsetko tomu nasvedcuje…

  1. Teším sa na návrat Boha Marsa na Slovensko.
    Dúfam, že bude k ostatným s_hráčom milo-srdný 🙂
    Pokus „Myšacia utópia“ sa posúva do novej fázy 🙂

Pridajte komentár