V Žiline sa bude vyrábať zaujímavý plug-in hybridný crossover

0

Prevádzkový riaditeľ automobilky Kia Europe, Emilio Herrera, hovoril o plánovaných elektrifikovaných modeloch značky. Niekoľko z nich sa pritom začne už onedlho vyrábať v žilinskom závode Kia Motors Slovakia. Medzi inými aj nový plug-in hybridný model Kia XCeed PHEV.

Herrera uvádza, že aby Kia splnila nové emisné limity, bude musieť v Európe predať budúci rok 40 000 plne elektrických áut. Nápomocné však budú určite aj plug-in hybridné vozidlá. A tie sa budú v rámci Európy vyrábať výhradne na Slovensku.

Prevádzkový šéf Kia Europe pre Autonews povedal, že už v novembri bude spustená v Žiline výroba plug-in hybridných modelov Kia Ceed SW a Kia XCeed. O produkcii nabíjateľného „kombíku“ sa vedelo už skôr. Skoré spustenie výroby nového e-modelu Kia XCeed PHEV je však novinkou a tak trošku aj prekvapením.

To zrejme naznačuje, že Kia urýchľuje svoje elektrifikačné plány. Veď oba plug-in hybridy sa majú dostať na trh už v januári. Kia Ceed SW má ponúknuť rovnakú pohonnú jednotku ako model Niro PHEV. Dá sa pritom predpokladať, že rovnaký základ sa ujde aj novinke XCeed.

Kia XCeed PHEV

Kia XCeed PHEV by teda mala mať „pod kapotou“ 1,6-litrový benzínový motor s výkonom 77 kW a krútiacim momentom 147 Nm, ako aj elektromotor s výkonom 44 kW a krútiacim momentom 170 Nm. Systémový výkon jednotky je pritom 104 kW (141 k) a 264 Nm.

V modeli Niro PHEV nájdeme batériu s kapacitou 8,9 kWh, ktorá mu zabezpečí elektrický dojazd 58 km (NEDC). Neboli by sme však prekvapení, keby sa Kia rozhodla kapacitu akumulátora navýšiť. Predsa len, ide o nové modely, pričom od uvedenia modelu Niro PHEV na trh sa technológia batérií a ich ceny opäť posunuli dopredu.

Plug-in hybridný XCeed však nebude zaujímavý len vďaka svojmu pohonu. Ide totiž o dizajnovo vydarený automobil z čoraz populárnejšieho „segmentu“ crossoverov. Výrobca pritom o ňom hovorí ako o športovej alternatíve k tradičným SUV.

Vnútorný priestor pre posádku a batožinu má byť rovnaký ako v prípade porovnateľných SUV, avšak karoséria má kompaktnejšie rozmery, čo vodiči ocenenia najmä v meste. Novinka má identický rázvor ako štandardný model Ceed, teda  2 650 mm, je však o 85 mm dlhšia a o 26 mm širšia.

Ďalšie „slovenské“ e-modely

V Žiline sa už vyrába mild hybridná verzia modelu Sportage. A ten by sa mal podľa marketingového šéfa Kia Europe, Artura Martinsa, dočkať aj plug-in hybridnej verzie. Kia Ceed by sa zas mala vyrábať tiež s mild hybridným pohonom.

Kia podľa Herreru uvažuje aj o európskej produkcii elektromobilov. Jediný jej závod na starom kontinente sa pritom nachádza na Slovensku. Takže teoreticky by sme mohli u nás dočkať výroby ďalších elektrifikovaných modelov. Na to by však bolo nutné rozšíriť existujúci závod v Žiline.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nová Kia e-Soul dostala slovenské ceny. Za dôležitý TMS systém sa pripláca
Slovensko má vyrábať do roku 2025 najviac elektromobilov na 1 obyvateľa
Kia chystá výrobu 1. „slovenského“ PHEV aj „konkurenta“ Tesly Model 3

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár