Prichádzajúca Kia Soul EV novej generácie bude hrať vyššiu ligu. Čo ponúkne?

2

Z Južnej Kórey prichádzajú informácie, že sa tento rok dočkáme predstavenia novej, už tretej generácie modelu Kia Soul. Tá bude zdieľať rovnakú platformu s kompaktným SUV Hyundai Kona, vrátane elektrického pohonu. Nový Soul tak má byť iným autom. Čo môžeme očakávať?

Nová Kia Soul EV bude vozidlom novej koncepcie. Súčasnú a predchádzajúcu generáciu označoval výrobca ako mestský crossover. Novinka však reflektuje potreby trhu, a tak sa z nej stane kompaktné SUV.

Viac priestoru

Tretia generácia Kie Soul si zrejme o čosi polepší v rámci rázvoru, keďže súčasný model disponuje rázvorom 2 570 mm, zatiaľ čo Hyundai Kona ponúka 2 600 mm. Vďaka tomu, ako aj novej koncepcii elektrického pohonu (batéria integrovaná do podlahy), by mali nájsť cestujúci v kabíne viac miesta. Polepšiť by si mal aj objem batožinového priestoru.

Elektrický pohon z vyššej ligy

Súčasná generácia modelu Kia Soul EV disponuje batériou o kapacite 30 kWh, ktorá zabezpečuje podľa „optimistického“ cyklu NEDC dojazd 250 km. Keďže má novinka prebrať elektrický pohon z Hyundaiu Kona Electric, ktorým bude vybavená aj Kia Niro EV, očakáva sa, že bude disponovať minimálne batériou s kapacitou 39,2 kWh.

Zvedaví však budeme na to, či sa do Soulu dostane aj batéria z vyššej verzie Kony, ktorá má kapacitu až 64 kWh. Každopádne si nový Soul EV polepší na dojazde. A to nielen kvôli vyššej kapacite, ale aj vďaka modernejšej technológii akumulátora. Hyundai uvádza v prípade modelu Kona Electric s 39,2 kWh batériou dojazd 300 km podľa realistickejšieho cyklu WLTP, takže podobný dojazd môžeme očakávať aj v Soule. V prípade 64 kWh batérie by to mohlo byť dokonca až 470 km.

Malé „žihadlo“

Kia Soul EV si však výraznejšie polepší aj po stránke výkonu. Aktuálna generácie dosahuje výkon 81 kW a krútiaci moment 285 Nm. Podľa vzoru koncernovej Kony, vo verzii s 39,2 kWh batériou novinka ponúkne zrejme výkon 99 kW a vysoký krútiaci moment 395 Nm. A keďže ten je dostupný už od 1. otáčky, dá sa očakávať, že malé SUV bude veľmi živé.

Prípadný druhý variant s väčšou batériou by mal ponúknuť dokonca výkon 150 kW, pri rovnakom krútiacom momente.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Cenovo dostupné elektrické SUV Kia Niro EV oficiálne predstavené | Podrobnosti
Hyundai dnes predstavil elektrickú verziu modelu Kona. Môže sa stať hitom
Nová “žilinská” Kia Ceed dostane minimálne jednu elektrifikovanú verziu

Na úkor elektrickej Kie Stonic?

V minulosti sa logicky predpokladalo, že elektrického pohonu sa dočká koncernové dvojča Hyundaiu Kona, ktorým je Kia Stonic. Výrobca už viackrát potvrdil a vzápätí dementoval jeho elektrickú verziu. S príchodom novej generácie modelu Soul EV však stráca elektrický Stonic zmysel, a tak je pravdepodobné, že sa ho napokon nedočkáme.

Zdroj: Etnews

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

    • Dobrý večer,

      ak máte na mysli odber noviniek prostredníctvom notifikácií v prehliadači, na ktorý ste sa dobrovoľne prihlásili, stačí kliknúť na červené tlačidlo so symbolom zvonu v ľavom dolnom rohu našej stránky.

Pridajte komentár