Slovensko sa má stať „základňou“ európskej výroby elektromobilov Kia

3

Závod automobilky Kia pri Žiline sa v súvislosti s regionálnou výrobou elektromobilov značky Kia spomína už dlhšiu dobu. A aktuálne správy naznačujú, že Slovensko by sa malo stať základňou európskej výroby elektrických modelov tejto juhokórejskej značky.

V minulosti sme viackrát informovali, že Kia by mohla svoje elektromobily vyrábať aj v závode Kia Slovakia, ktorý sa nachádza v Tepličke nad Váhom (neďaleko Žiliny). Šéf spoločnosti Kia Europe Emilio Herrera v septembri 2019 povedal, že zvažujú aj plne elektrickú verziu svojho „kompaktu“ Ceed. Slovenský závod sa pritom javil ako vhodné miesto pre jeho výrobu, keďže tu sa tento model vyrába už roky.

Prezident spoločnosti Kia Motors Slovakia Kyong-Jae Lee nasledujúci rok uviedol, že na Slovensku plánujú vyrábať plne elektrický model. Podľa vtedajších správ malo ísť o vozidlo segmentu C, ktorého produkcia by mala byť spustená v roku 2024. A práve do tohto segmentu spomínaná Kia Ceed spadá.

Aktuálne správy

Aktuálne portál Electrek upozornil na správu juhokórejského média Business Korea, ktorá sa opäť týka výroby elektromobilov Kia na Slovensku. V nej sa s odvolaním na vyhlásenia koncernu Hyundai Motor z 30. októbra uvádza, že v závode Kia Slovakia pri Žiline sa budú od roku 2025 vyrábať plne elektrické modely. Išlo by tak o prvý európsky závod Kie s výrobou elektromobilov.

V správe sa tiež uvádza, že v závode sa majú produkovať malé a stredne veľké vozidlá určené špeciálne pre európsky trh. Vďaka slovenskému závodu by sme sa tak mohli dočkať cenovo dostupnejších elektromobilov, po ktorých volá väčšina záujemcov o tento druh vozidiel.

Konkrétne modely sa v tejto súvislosti zatiaľ nespomínajú. Čisto teoreticky by sa pri Žiline mohol vyrábať už spomínaný elektrický „kompakt“, ale aj menší model zo segmentu B. Hyundai totiž už viackrát uviedol, že chystá sub-kompaktný elektromobil s cenou začínajúcou na cca 20 000 €, ktorý by mal prísť na trh okolo roku 2024 či 2025. Je pritom pravdepodobné, že model z tejto kategórie bude vyrábať aj „sesterská“ Kia.

Ako ďalší z menších elektromobilov značky Kia sa spomínalo SUV či crossover „EV4“, ktorý sa zaradí pod model EV6. A možno sa dočkáme aj výroby vozidiel z kategórie PBV. Nuž, uvidíme, zatiaľ nie je nič oficiálne.

Budúce elektromobily Kia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Akčný plán pre rozvoj elektromobility na Slovensku je vypracovaný, uvádza MH SR
Kia ukázala maskovaný vlajkový elektromobil EV9 v rámci finálnych testov
Na slovenský trh sa chystá ďalší čínsky elektromobil – Dongfeng T5 EVO EV

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár