Kia predstavila špeciálne viacúčelové elektromobily „PBV“, ktoré majú byť revolučné

0

Kia nám konečne priblížila dlhšie avizované elektromobily PBV, t.j. vozidlá určené pre špeciálne účely, ale aj hobby aktivity. V tomto segmente sa pritom chce stať svetovým lídrom. A na veľtrhu CES 2024 vystavovala prvý z novej generácie chystaných modelov – Kia PV5, a to v koncepčnej podobe.

Automobilka Kia ukázala koncepty troch vozidiel PBV nesúce označenia PV1, PV5 a PV7. Modulárny model Kia PV5 bude prvým, ktorý príde na trh. A Kia má v oblasti PBV vozidiel veľmi ambiciózne plány. Už skôr viackrát vyhlásila, že do roku 2030 sa chce stať v segmente PBV svetovým lídrom. A aktuálne uvádza, že jej PBV vozidlá „prinesú do odvetvia mobility revolúciu“.

kia pv5

Zdroj: Kia

Vymeniteľné moduly zabezpečia viacúčelovosť

Modulárna technológia „Easy Swap“ umožní jeden model používať v rámci rôznych účelov. Za kabínu totiž bude možné inštalovať rôzne vymeniteľné moduly. A to pomocou „hybridnej spojovacej jednotky na elektromagnetickom a mechanickom princípe.“

Vozidlo tak má byť možné v bežných podmienkach rýchlo prestavať napr. z „kombi“ (používaného počas dňa ako „taxík“) na dodávku zabezpečujúcu nočný rozvoz alebo víkendové osobné vozidlo na voľnočasové aktivity.

Prvé modely – PV5, PV7 a PV1

Kia plánuje v rámci prvej fázy uviesť na trh model PV5 s modulárnou konštrukciou, ktorý ponúkne 4 prevedenia. A to verziu pre prepravu osôb „People mover“, verziu so zvýšenou strechou „High Roof“, robotické taxi, ktoré zabezpečí mobilitné služby na spôsob Uberu, ale bez vodiča, ako aj pick-up, ktorý má zohľadňovať hlavne potreby zákazníkov z USA. Kia PV5 sa začne vyrábať v roku 2025, a to v závode na PBV s plánovanou ročnou kapacitou 150 000 vozidiel.

kia pv5

Zdroj: Kia

V rámci druhej fázy chce Kia uviesť na trh modely PV7 a PV1 a tiež „posilniť interakciu a konektivitu medzi vozidlami s využitím systémov skríň a rámov na podporu interakcie a konektivity vozidiel postavených na stavebnicovej koncepcii“.

kia pv1 pv7

Zdroj: Kia

Kia PV7 bude najväčším modelom z ponúkaného modelového radu PBV vozidiel. Ponúknuť má viac priestoru, vylepšené funkcie a väčší dojazd. Kia PV1 bude naopak najmenším PBV modelom juhokórejskej značky. Vozidlo bude určené „pre flexibilné presuny na krátke vzdialenosti s využitím rohových modulov, ktoré umožňujú zmenšiť polomer otáčania v rámci najužších miest“.

Zdroj: Kia

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Kia Niro Plus je prvým PBV značky, ktorá sa chce stať lídrom tohto segmentu
Revolučná inovácia e-pohonu? Hyundai predstavil systém Uni Wheel
Kia odhalila elektrické koncepty EV3 a EV4, ako aj svoje e-mobility plány
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár