Kia odhalila „žilinské“ plug-in hybridy so slušným e-dojazdom

0

Automobilka Kia predstavila svoje prvé 2 plug-in hybridné modely, ktoré sa budú vyrábať v Európe. Kompaktné „kombi“ Kia Ceed SW PHEV a crossover Kia XCeed PHEV pritom budú schádzať z produkčných liniek žilinského závodu Kia Motors Slovakia.

Kia pri tejto príležitosti uvádza, že ide aj o jej prvé elektrifikované modely, ktoré spadajú do segmentu kompaktných rodinných vozidiel. Do predaja sa pritom dostanú začiatkom budúceho roka.

Pohonná jednotka

Celkový výkon pohonnej jednotky oboch nových plug-in hybridov dosahuje 141 konských síl, pričom 60 z nich je elektrických. Maximálny krútiaci moment sa zastaví na hodnote 265 Nm, pričom prenos výkonu zabezpečuje šesťstupňová dvojspojková prevodovka (6DCT).

Čo sa týka spaľovacieho motora, pod kapotou nájdeme 1,6-litrový benzínový 4-valec GDI s priamym vstrekovaním paliva. Vzhľadom na triedu a spôsob využitia týchto vozidiel nemôžeme očakávať žiadnu strhujúcu dynamiku, čoho dôkazom sú aj hodnoty zrýchlenia z 0 na 100 km/h – Kia Ceed Sportwagon PHEV: 10,8 s, resp. Kia XCeed PHEV: 11 s.

Oveľa zaujímavejším parametrom je čisto elektrický dojazd. Kia v tomto ohľade uvádza, že ich cieľom je zabezpečenie 60 km na jedno nabitie 8,9 kWh batérie. Dúfame však, že má na mysli dojazd podľa súčasného štandardu WLTP a nie zastaralého „optimistického“ cyklu NEDC.

V prípade, že by išlo o hodnotu podľa WLTP, znamenalo by to, že oba plug-in hybridy sú vysoko efektívne. Využiteľnosť vozidla na dlhé trasy pritom zabezpečuje palivová nádrž s objemom 37 litrov. Výrobca však neuvádza dojazd v kombinovanom režime.

Značne menší kufor

Mnohých iste zaujíma, koľko litrov ubrala batéria umiestnená pod zadným radom sediel z batožinového priestoru oboch plug-in hybridných noviniek. Žiaľ dosť. Za všetko hovoria nasledujúce hodnoty: Kia Ceed SW PHEV: 437 / 1 506 l (bežná verzia: 625 / 1 694 l), resp. Kia XCeed PHEV: 291 / 1 243 l (bežná verzia: 426 / 1 378 l).

Záruka

Keďže je plug-in hybridný pohon pomerne novou technológiou, ktorá u mnohých vyvoláva obavy, Kia sa snaží upokojiť záujemcov zárukou, ktorú poskytuje štandardne na všetky svoje modely. A to 7 rokov alebo 150 000 km, pričom tá sa vzťahuje aj na batérie a motory novej hnacej jednotky.

Zdroj: Kia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia chystá množstvo elektrifikovaných áut. Vrátane elektromobilov
Hyundai a Kia investovali kvôli elektromobilom do chorvátskeho startupu
Nová Kia e-Soul dostala slovenské ceny. Za dôležitý TMS systém sa pripláca

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár