Kia chce premeniť model Picanto na cenovo dostupný elektromobil

0

Šéf Kia Europe aktuálne povedal, že bez malého metského elektromobilu sa na európskom trhu zrejme nezaobídu. Dočkať by sme sa preto mali elektrického modelu Picanto. Koľko bude musieť stáť, aby sa kórejskej automobilke oplatil?

Ak chce Kia uviesť na trh rentabilný elektromobil Picanto, musí znížiť výrobné náklady tak, aby mohol byť cenovo dostupný. Podľa šéfa Kia Europe Emilia Herreru to bude pre nich veľkou výzvou. „Ale skôr alebo neskôr to musíme urobiť,“ dodal.

Podľa Herreru je elektrický mini-model v rámci Európy veľmi dôležitý. Uvádza, že napríklad v Taliansku majú malé automobily segmentov A a B trhový podiel 50 %. A v rámci celej EÚ to je podľa údajov JATO Dynamics 26 %.

16 000 až 17 000 €

Šéf Kia Europe hovorí, že budú musieť nájsť spôsoby ako redukovať výrobné náklady elektromobilu „Kia e-Picanto“ na 16 000 až 17 000 €. Čo sa týka predajnej ceny, k spomínanej cene treba pripočítať maržu výrobcu, pričom priemerná marža koncernu „Hyundai-Kia“ je podľa Centra pre automobilový výskum (CAR) 6 %. To by znamenalo cenu cca 17 000 až 18 000 € + min. marža predajcu.

Podľa rôznych zdrojov by sa mali hýbať priemerné marže predajcov od 1 do 6 %. Takže teoretická minimálna cena elektrického Picanta by mohla byť 17 170 € a maximálna (za základný model) cca 19 000 €. Herrera pritom uvádza, že by mohli využiť synergiu v rámci spolupráce s koncernovou značkou Hyundai a vyvinúť malý elektromobil spoločne, pričom Hyundai by ponúkol elektrickú verzie modelu i10.

Nechcú sa spoliehať na dotácie

Šéf Kia Europe tiež povedal, že sa nechcú spoliehať na štátne dotácie, ktoré poskytujú vlády svojim občanom na nákup elektromobilov. Pretože napr. za 5 rokov môže byť o dotované elektromobily taký záujem, že to bude predstavovať neudržateľnú záťaž pre štátne rozpočty, a tak hrozí ich zrušenie.

Herrera dodáva, že v prípade plnej elektrifikácie modelu Picanto nie je zatiaľ nič potvrdené, ale veľmi reálne o tom uvažujú. Budeme teda dúfať, že sa do toho Kia naozaj pustí a prinesie na trh konkurencieschopný mestský elektromobil.

Zdroj: Autonews

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Hyundai a Kia sa budú podieľať na budovaní európskej siete ultra-nabíjačiek
Detailný pohľad na ceny a výbavu prvého elektromobilu značky Škoda
Kia odhalila „žilinské“ plug-in hybridy so slušným e-dojazdom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár