Kia poodhalila novú generáciu modelu Niro. Vychádza z konceptu HabaNiro

1

Kia Niro, ktorá je dostupná až s troma druhmi elektrifikovaného pohonu, sa dočká novej modelovej generácie. Prvé oficiálne upútavky (viď tweet a video nižšie) pritom naznačujú, že koncern Hyundai Motor pokračuje v odvážnom dizajnovaní svojich nových áut, pričom nové Niro vychádza z konceptu HabaNiro (viď titulnú fotografiu).

Kia Niro vstúpila do výroby v roku 2016 ako full hybrid. V roku 2018 prišla na trh plug-in hybridná verzia a o rok na to plne elektrická verzia e-Niro. A to v dvoch verziách s batériami s kapacitou 39,2 kWh (dojazd 288 km WLTP) a 64 kWh (dojazd 457 km WLTP).

No a kórejský výrobca dospel k záveru, že je najvyšší čas na novú generáciu tohto pomerne úspešného modelu. Kia aktuálne prostredníctvom tlačovej správy pritom informuje, že „exteriér nového Nira nadväzuje na odvážne dizajnové prvky koncepčného modelu HabaNiro prezentovaného v roku 2019. Štýlový crossover stelesňuje charakter štúdie HabaNiro s modernými prvkami karosérie v dvojfarebnom prevedení. Netradičná asymetrická prístrojová doska v interiéri kombinuje horizontálne a diagonálne tvary s odkazom na dizajnové stvárnenie “Zjednotenie protikladov” a napĺňa princíp “Joy for Reason” prostredníctvom praktickej a ekologickej konštrukcie.“

Môžeme si pritom pripomenúť koncept Kia HabaNiro, ktorý bol predstavený v roku 2019. Jeho názov bol inšpirovaný slovom habanero, ktoré pomenúva jednu z najštipľavejších odrôd chilli papričiek.

Nový segment?

Výrobca pri predstavení konceptu uviedol, že Kia HabaNiro zakladá novú kategóriu mobility – ECEV, čo znamená Everything Car Electric Vehicle, čiže elektromobil pre všetko. Model má byť vhodný na nákupy, cestovanie na obchodné stretnutia či hľadanie ťažko dostupných rybárskych stanovíšť.

HabaNiro s rozmermi 4 430/1 955/1 600/2 830 mm (dĺžka/šírka/výška/rázvor) má byť pritom kombináciou crossoveru, úžitkového vozidla, modernej technologickej pracovne, dobrodružného vozidla a vozidla vhodného na dochádzanie za prácou. Koncepčné vozidlo malo mať podľa výrobcu e-dojazd okolo 500 km, takže išlo o elektromobil. Zatiaľ ale nevieme, či bude nová generácia Nira dostupná so všetkými 3 druhmi elektrifikovaného pohonu ako pôvodný model.

To sa zrejme dozvieme na blížiacom sa autosalóne v Soule, kde bude novinka predstavená 25. novembra.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Hyundai a Kia predstavili koncepty chystaných elektrických SUV Ioniq 7 a EV9
Kia chce do roku 2035 predávať v Európe už len elektromobily
Nový elektrický crossover Kia EV6 dostal „kompletný“ slovenský cenník

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár