PREKVAPENIE: Kia predstavila v tichosti elektrický crossover Niro EV

0

Kia prekvapujúco predstavila svoj elektrický crossover Kia Niro EV na medzinárodnej výstave elektrifikovaných automobilov v Južnej Kórei. A to v pomernej tichosti. Priestrannosť, dostatočný dojazd, bohatá výbava a slušná cena mu môžu zaručiť úspech. 

Sériový model Kia Niro EV má podľa očakávania oveľa bližšie k súrodencom Niro a Niro Plug-in Hybrid ako ku konceptu predstavenému na CES 2018. Má však hneď niekoľko vizuálnych odlišností. Nová je „maska“, ktorá je oveľa striedmejšia a decentnejšia.

Štruktúrovaný vzor masky pripomína koncernového bratranca Hyundai Kona Electric. Na jej pravej strane nájdeme nabíjací port. Kia Niro EV má aj nový športovo pôsobiaci nárazník. Nové sú aj bočné prahy, denné svietenie v tvare šípky či 17″ aerodynamické disky.

Podstatné zmeny pod kapotou

Samozrejme najpodstatnejšie zmeny sa udiali pod kapotou. Plne elektrické Niro si prepožičalo pohonnú jednotku od spomínaného modelu Hyundai Kona Electric. Dostupný teda bude s 39,2 aj 64 kWh batériou.

Základná verzia ponúkne dojazd 240 km, väčšia batéria zabezpečí až 380 km. Treba zdôrazniť, že sa jedná o hodnoty podľa kórejského testovacieho cyklu, ktorý je veľmi realistický. Vďaka rozmerom 4 375 x 1 805 x 1 560 mm (dĺžka x šírka x výška) a rázvoru 2 700 mm by mal ponúknuť dostatok priestoru väčšine zákazníkom.

Viac technických údajov Kia zatiaľ nezverejnila, avšak je viac ako pravdepodobné, že Niro EV bude disponovať rovnakým výkonom ako Hyundai Kona Electric. A to 99 kW/395 Nm v rámci verzie s 39,2 kWh batériou a 150 kW/395 Nm (64 kWh).

Bohatá štandardná výbava

Kia v prípade elektromobilu Niro hovorí o bohatej štandardnej výbave. Tá obsahuje napríklad 17″ disky z ľahkých zliatin, automatické núdzové brzdenie, asistent udržiavania v jazdnom pruhu, adaptívny tempomat, varovanie pred bočnou kolíziou či asistenta pre jazdu po diaľnici.

Akceptovateľná cena?

pred dvoma mesiacmi prezradila Kia ceny modelu Niro EV pre kórejský trh. Základná verzia (39,2 kWh) vyjde na cca 33 000 € a verzia so 64 kWh batériou na cca 35 000 €. To môžeme považovať vzhľadom na parametre a výbavu za veľmi slušnú cenu. Podobné cenovky môžeme očakávať aj na európskom trhu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Hyundai dnes predstavil elektrickú verziu modelu Kona. Môže sa stať hitom
Prvé elektrické Audi je možné rezervovať už aj v SR. Na koľko vyjde?
Nemecký “univerzitný” elektromobil za 15 900 € ide do výroby už túto jeseň

Automobilka uvádza, že v posledných 3 februárových dňoch obdržala na svoju novinku 5 000 predobjednávok. A to len v Južnej Kórei. S dopytom po vozidle by tak nemala mať žiadny problém. Kia Niro EV sa začne predávať tento rok, a to najskôr na domácom kórejskom trhu.

Zdroj: Insideevs

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár