Kia ukázala maskovaný vlajkový elektromobil EV9 v rámci finálnych testov

2

Vlajková loď automobilky Kia, elektrické SUV Kia EV9 sa blíži, a tak nám Kórejci svoju novinku opäť trošku viac poodhalili.

Kia ukázala maskovaný model EV9, ktorý sa stane jej vlajkovou loďou, keď príde na trh budúci rok. Predstavenie sériového vozidla je pritom naplánované na 1. štvrťrok 2023. Tento elektromobil, ktorý je aj nositeľom nového dizajnového jazyka, má podľa výrobcu priniesť „revolučné zmeny v segmente veľkých elektrických SUV“ a urýchliť transformáciu značky.

Kia EV9 je vo vývoji už 44 mesiacov, pričom vývoj sa mal zamerať na oblasti dizajnu, jazdných schopností, dojazdu, jazdnej dynamiky, technológií a pohodlia. A podľa toho, čo Kia o modeli EV9 ďalej uvádza, sa zdá, že tomuto modelu nebude cudzí ani náročnejší terén. No a nasledovné fotografie boli zaznamenané počas finálnych testov v Južnej Kórei.

Čo ešte vieme o EV9?

Koncept predstavený v novembri minulého roka mal rozmery 4 930 x 2 055 x 1 790 x 3 100 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor). Výrobca vtedy tiež spomínal max. nabíjací výkon až 350 kW, vďaka čomu sa má vozidlo nabiť z 10 na 80 % za 20 až 30 min. A neskôr uviedol, že EV9 si počas 6 min nabíjania zabezpečí dojazd 100 km, ako aj to, že z 0 na 100 km/h zrýchli za 5 s.

V apríli tohto roka šéfdizajnér spoločnosti Kia America Tom Kearns prezradil, že po stránke exteriérového dizajnu bude sériový model vyzerať z 80 až 90 % ako koncept Kia Concept EV9. Interiér však bude ďaleko konvenčnejší.

Prevádzkový riaditeľ Kia America Steven Center zas uviedol, že Kia EV9 bude mať dojazd cca 300 míľ (480 km – zrejme podľa cyklu EPA). Takýto dojazd pritom Kia spomínala pri predstavení konceptu. Neskôr v rámci tlačovej správy uviedla, že chystaná novinka ponúkne dojazd okolo 540 km (zrejme podľa cyklu WLTP).

Prvá zmienka o cene

Steven Center tiež hovoril o cene elektromobilu Kia EV9. Uviedol pritom, že cenový rozdiel medzi EV9 a veľkým spaľovacím SUV Telluride bude podobný ako v prípade elektrického a hybridného Nira alebo modelov EV6 a Sportage. A to by mohlo znamenať štartovaciu cenu 50 000 $ (bez DPH).

Kia EV9 sa má dostať do predaja na americkom trhu v druhej polovici roku 2023. Zatiaľ však nevieme, či to bude platiť aj pre Európu. Na starý kontinent by však táto novinka nemala prísť neskôr ako do USA.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nová Kia Niro EV sa už dá na Slovensku predobjednať. Spoznali sme pritom nielen ceny
Kia Niro Plus je prvým PBV značky, ktorá sa chce stať lídrom tohto segmentu
Kia uvádza na trh svoje najvýkonnejšie auto – elektromobil EV6 GT so zrýchlením superšportu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Viac krát som kritizoval, že automobilky prichádzajú na začiatku s tými najväčšími, najsilnejšími a najdrahšími modelmi. KIA a Hyundai to tak neurobili, čo oceňujem, a všeobecne im želám, aby KIA EV9 mala podobný úspech ako EV6!

Pridajte komentár