Hyundai a Kia predstavili koncepty chystaných elektrických SUV Ioniq 7 a EV9

0

Koncern Hyundai Motor Group aktuálne predstavil 2 veľké koncepčné elektrické SUV s troma radmi sedadiel, Hyundai Seven a Kia Concept EV9, ktoré sú predzvesťou nasledujúcich sériových elektromobilov. Tie by mali prísť na trh pod menami Hyundai Ioniq 7 a Kia EV9.

Koncepčná Kia EV9

Automobilka Kia uvádza, že koncept EV9 je „vnímaný ako zatiaľ najreálnejšia podoba prírastku do rodiny elektromobilov Kia novej generácie“ a „predstavuje ďalší možný vývojový variant vozidla kategórie SUV“, ktoré vyrastie na koncernovej platforme E-GMP určenej špeciálne pre elektromobily.

Kia EV9 má byť všestranným elektromobilom, ktorý sa vďaka svojej technologickej výbave bez problémov integruje v rámci hustej mestskej dopravy a zároveň zabezpečí rodinám voľnočasové aktivity v prírode či na vidieku.

Predstavený koncept disponuje rozmermi 4 930 x 2 055 x 1 790 x 3 100 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor). Kia tiež spomína dojazd okolo 480 km. Najnovšia nabíjacia technológia má umožniť nabíjanie max. výkonom až 350 kW, pričom sa má vozidlo z 10 na 80 % nabiť za 20 až 30 min.

Medzi zaujímavosti konceptu Kia EV9 patrí napr. solárny panel v rámci zadnej časti kapoty, elektronicky vysúvateľné strešné ližiny, kamerový systém namiesto spätných zrkadiel či 27″ združený displej „prístrojovky“ a infotainmentu.

Hyundai Seven / Hyundai Ioniq 7

Kia EV9 a Hyundai Ioniq 7 budú v podobe sériového vozidla zrejme blízkymi koncernovými príbuznými, tak ako súčasné modely EV6 a Ioniq 5. Neprekvapí preto, že koncept Hyundai Seven, ktorý je predzvesťou modelu Ioniq 7, je takisto veľkým elektrickým SUV s 3 radmi sedadiel, ktoré vzniklo na základoch platformy E-GMP.

V porovnaní s Kiou má koncept od Hyundaiu o 100 mm dlhší rázvor náprav, avšak zvyšné rozmery Kórejci neprezradili. Nabíjací systém vozidla taktiež podporuje max. nabíjací výkon 350 kW, pričom Hyundai v prípade nabíjania z 10 na 80 % spomína časový údaj 20 min. Cieľový dojazd vozidla je stanovený na 480 km.

Hyundai Seven je zameraný tiež na aerodynamiku, čo potvrdzuje aj neštandardný prvok, a to „kolesá s integrovanými aktívnymi vzduchovými klapkami, ktoré sa vysúvajú alebo zasúvajú v závislosti od požiadaviek na chladenie bŕzd alebo nízky odpor vzduchu“.

Nuž, sme zvedaví hlavne na sériové modely, ktoré vzídu z čerstvo predstavených konceptov koncernu Hyundai Motor. Každopádne sme získali predstavu, akým smerom sa Kórejci v prípade chystaných veľkých elektrických SUV vydali. A tie by podľa skorších oficiálnych správ mali prísť na trh v roku 2024.

Zdroje: Kia, Hyundai

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Menší elektromobil s cenou okolo 20 000 € po VW Group a Renaulte avizuje aj Hyundai
Koncern Hyundai spolupracuje na obrích solid-state batériách pre svoje elektromobily
Koncern Hyundai založil divíziu elektrických lietadiel Supernal. Prvé je už vo vývoji

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár