Kia odhalila svoju novú vlajkovú loď – elektromobil EV9

5

Kia nám ukázala svoje veľké elektrické SUV Kia EV9, ktoré bude dostupné aj s 3 radmi sedadiel, čím má naplniť atribúty praktického rodinného vozidla. Ide pritom o prvú časť predstavenia tejto novej vlajkovej lode značky.

Kia EV9 vyrástla na koncernovej platforme E-GMP, ktorá bola navrhnutá špeciálne pre plne elektrické vozidlá, takže ide o dedikovaný elektromobil bez konštrukčných kompromisov. Novinka podľa výrobcu prináša dlhý rázvor, „nízku okennú líniu“ a úplne plochú podlahu, vďaka čomu má vozidlo poskytnúť veľkorysý vnútorný priestor v rámci všetkých 3 radov sedadiel.

Veľké elektrické SUV je nositeľom dizajnového jazyka „Spojené protiklady“, pričom dizajn má byť zameraný aj na aerodynamickú efektivitu, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Každopádne veľa v tomto smere napovie koeficient odporu vzduchu, ktorý by sme mali spoznať onedlho. K lepšej aerodynamike prispejú aj „zapustené“ kľučky dverí a tiež „skosená“ línia strechy v zadnej časti.

Kia aktuálne spomína 6 a 7-miestnu konfiguráciu sedadiel, ktorá je možná vďaka trom radom sedadiel. Prvé 2 rady sa majú dať naraz sklopiť pod nadštandardným uhlom. Druhý rad sedadiel je možné otočiť o 180 stupňov, čo napr. uľahčí komunikáciu medzi pasažiermi v rámci 2. a 3. radu. Tretí rad by pritom nemal byť len do počtu. „Zadní“ cestujúci budú mať k dispozícii napr. držiaky na poháre či možnosť nabíjania svojich mobilných zariadení.

kia ev9 interier

Zdroj: Kia

V interiéri nájdeme v rámci jedného panela hneď 3 displeje. Digitálna prístrojová doska vodiča a centrálny dotykový displej infotainmentu majú po 12,3″ (uhlopriečka). A medzi nimi nájdeme „segmentový“ displej „pre hladké ovládanie všetkých funkcií vozidla“ (napr. aj klimatizácie) s uhlopriečkou 5″.

Aké špecifikácie môžeme očakávať?

Kia v tejto časti predstavenia svojej novinky EV9 (prostredníctvom tlačovej správy) neuviedla žiadne technické špecifikácie. Tie budú predstavené v rámci svetovej premiéry vozidla koncom tohto mesiaca. Môžeme si však pripomenúť, čo v tomto smere napovedajú uniknuté dokumenty.

kia ev9

Zdroj: Kia

Uvedené údaje však treba brať s rezervou. Ide totiž o „prieskum“ zaslaný zákazníkom značky, ktorého cieľom bolo zistiť, ktorú z uvedených verzií by si vybrali. Finálne špecifikácie sa tak môžu líšiť. Každopádne nám dávajú určitú predstavu o tom, čo očakávať.

kia ev9

Zdroj: Kia

V dokumente sa spomína 5 verzií. Tie majú 6 a 7 miest na sedenie, výkon 149 a 298 kW, krútiaci moment 339, 515 a 651 Nm, zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) v rozsahu 5,2 až 8,9 s, dojazd 354 až 467 km (pravdepodobne podľa „prísnejšieho“ cyklu EPA), ťažnú kapacitu 0 (základná verzia) až 2 041 kg a cenu 56 000 až 73 000 $ (cca 52 000 až 67 000 €) zrejme bez DPH.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovensko sa má stať „základňou“ európskej výroby elektromobilov Kia
Kia ponúkne 14 elektromobilov do 5 rokov. EV9 s dojazdom 540 km, „vstupný“ model či pickupy
Nová Kia Niro EV sa už dá na Slovensku predobjednať. Spoznali sme pritom nielen ceny

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Veľká škoda, že je to rozmerovo dokonca nad Sorentom. Byť to veľkosťou Sportage, RAV 4, CR-V, tak by bol pravdepodobne lepší dojazd a rozmerovo by to bolo dokonalé auto. Už ostáva len dúfať, že také auto, ako je Sportage, sa tiež dožije elektrickej verzie. ale inak to vyzerá celkom zaujímavo s tými kórejčanmi. Škoda, že sa Tesla nepustí do riadneho SUV.

Pridajte komentár