Kia spúšťa v SR predpredaj elektrickej vlajkovej lode EV9. Spoznali sme aj ceny

4

Vlajková loď značky Kia, veľké 3-radové elektrické SUV Kia EV9, sa dnes dostáva do predpredaja na slovenskom trhu v dvoch verziách. Spoznali sme pritom doteraz neznáme špecifikácie, ceny či výbavu.

Kia uvádza, že v prípade modelu EV9 sú štandardom 3 rady sedadiel. Na výber pritom bude 6 a 7-miestna konfigurácia. Čo sa týka na úvod dostupných verzií v rámci slovenského trhu, na predobjednávku sú aktuálne k dispozícii 2 verzie. A to Earth 1st Edition (len 7-miestna konfigurácia) a GT-line 1st Edition (6 a 7-miestna konfigurácia).

Špecifikácie

Obe verzie modelu s rozmermi  5 010 x 1 980 x 1 755 mm (dĺžka x šírka x výška), rázvorom 3 100 mm, svetlou výškou 177 mm a batožinovým priestorom s objemom 308 l, resp. 2 393 / 2 318 l (7-m / 6-m po sklopení 2 zadných radov sedadiel) + 90 / 52 l (predný kufor RWD / AWD) sú vybavené 99,8-kWh batériou.

Variant Earth 1st Edition s pohonom zadnej nápravy (RWD) ponúkne výkon 150 kW, krútiaci moment 350 Nm, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 9,4 s, maximálnu rýchlosť 185 km/h, dojazd 541 km (WLTP) či nabitie z 10 na 80 % za 24 min (pri nabíjaní max. výkonom 240 kW).

Kia EV9 GT-line 1st Edition disponuje pohonom všetkých kolies (AWD), výkonom 283 kW, maximálnym krútiacim momentom 700 Nm, zrýchlením z 0 na 100 km/h za 5,3 s, maximálnou rýchlosťou 200 km/h či nabitím z 10 na 80 % za 24 min (pri nabíjaní max. výkonom 240 kW).

Čo sa týka ceny, Earth 1st Edition stojí na slovenskom trhu od 74 990 € a GT-line 1st Edition od 82 990 €. V štandardnej výbave týchto úvodných verzií pritom okrem iného nájdeme 9 airbagov, asistenta jazdy na diaľnici HDA III, „naštartovanie a ovládanie vozidla“ cez odtlačok prsta či prémiové elektricky nastaviteľné sedadlo vodiča s pamäťovou a relaxačnou funkciou.

V základe tiež nájdeme „digitálny palubný počítač“ s 12,3″ LCD displejom a informačným 5″ LCD displejom, zdielateľný digitálny kľúč, predné, bočné a zadné parkovacie senzory či 360-stupňovú parkovaciu kameru. Záruka na vozidlo, vrátane batérie (garancia min. 70 % z pôvodnej kapacity) je 7 rokov alebo 150 000 km.

Zdroj: Kia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia avizuje viaceré menšie elektromobily. Vyrábať by sa mohli aj pri Žiline
Nový Hyundai Kona Electric prezradil ďalšie špecifikácie aj prvé cenovky
Kia má chystať elektrického „nástupcu Stingera“ s dojazdom až 800 km
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Pred 30 rokmi si z Kie robili posmešky a teraz uvádza na. trh 7 miestne elektrické SUV s cenou prémiových nemeckých SUV. Veľké, ťažké SUV, ktoré by primárne malo slúžiť na dlhé trasy po diaľnici, kde reálne zvládne tak 300 km. No čo už, do mesta bude toto SUV ako stvorené 🙂

  2. Je to „elektrická obluda“ ako je aj TESLA Cybertruck! Kedysi sa Moskviču hovorilo „tank vo fraku“! A teraz je to výstižné aj pre EV9 a Cybertruck! Má to strašne málo s ohľaduplným správaním sa k prírode! Keď už, tak dávam viac šancí „zmenšenine“ EV5 ! Ak chceli urobiť niečo pre ľudí, tak to mali byť menšie a lacnejšie autá od NIRA a KONY!

    • A pre tých, čo potrebujú alebo kupujú autá pre 7 ľudí, sa nemajú robiť elektroverzie? Všetky typy nech majú elektroverziu, aj pick-upy pre USA, aj lode a lietadlá, kolobežky aj trojkolky.

      • Nikde som nenapísal, že sa nemajú vyrábať! Skôr sa sťažujem, že výrobcovia výrazne preferujú ich výrobu, a „zanedbávajú“ menšie, cenovo dostupnejšie a celkovo ekologickejšie elektroautá pre širšiu paletu zákazníkov! Aký je podiel 7-miestnych áut na celkovej populácii?! Aj ja si myslím, že keď prídu batérie s hustotou energie 500Wh/kg a viac, môže nastať neskutočná elektrifikácia sveta okolo nás!

Pridajte komentár