Novinky o blížiacom sa elektro-SUV Kia EV9, vrátane prvej zmienky o cene

2

Veľké elektrické SUV Kia EV9 príde na trh budúci rok. Nedávno sme sa pritom dozvedeli ďalšie novinky. A spomenutá bola prvý raz aj približná cena.

Na nedávnom autosalóne v New Yorku vyspovedala redakcia Motor Authority predstaviteľov automobilky Kia aj ohľadom blížiaceho sa nového elektromobilu EV9. Podľa šéfdizajnéra spoločnosti Kia America, Toma Kearnsa, bude sériová verzia vozidla po stránke dizajnu exteriéru vyzerať z 80 až 90 % ako koncept Kia Concept EV9 predstavený minulý rok. Interiér však bude ďaleko konvenčnejší.

Prevádzkový riaditeľ Kia America, Steven Center, zas uviedol, že Kia EV9 bude mať dojazd cca 300 míľ (480 km) zrejme podľa cyklu EPA. Takýto dojazd pritom Kia spomínala pri predstavení konceptu. Neskôr v rámci tlačovej správy uviedla, že chystaná novinka ponúkne dojazd okolo 540 km (zrejme podľa cyklu WLTP).

A Center tiež hovoril o cene modelu Kia EV9. Uviedol pritom, že cenový rozdiel medzi EV9 a veľkým spaľovacím SUV Telluride bude podobný ako v prípade elektrického a hybridného Nira alebo modelov EV6 a Sportage. V USA by to podľa Motor Authority znamenalo štartovaciu cenu 50 000 $, čo je po prepočte a zahrnutí slovenskej DPH cca 55 000 €.

Kia EV9 sa má podľa informácií z newyorského autosalónu dostať do predaja na americkom trhu v druhej polovici roku 2023. Zatiaľ však nevieme, či to bude platiť aj pre Európu. Na starý kontinent by však táto novinka nemala prísť neskôr ako do USA.

Čo ešte vieme?

Na záver si ešte zhrňme ďalšie známe oficiálne informácie o modeli EV9, resp. jeho koncepte. Kia na jeho adresu uviedla, že pôjde o „všestranný elektromobil, ktorý sa vďaka svojej technologickej výbave bez problémov integruje v rámci hustej mestskej dopravy a zároveň zabezpečí rodinám voľnočasové aktivity v prírode či na vidieku“.

Predstavený koncept disponoval rozmermi 4 930 x 2 055 x 1 790 x 3 100 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor) a spomínal sa aj max. nabíjací výkon až 350 kW, vďaka čomu sa má nabiť z 10 na 80 % za 20 až 30 min.

kia ev9 interier

Interiér konceptu Kia EV9. Zdroj: Kia

Neskôr Kórejci uviedli, že EV9 si počas 6 min nabíjania zabezpečí dojazd 100 km, ako aj to, že z 0 na 100 km/h zrýchli za 5 s. Kia EV9 bude pritom prvým modelom značky vybaveným systémom pre softvérové aktualizácie na diaľku (tzv. OTA), ako aj systémom autonómneho riadenia „AutoMode“. Ten má okrem iného umožniť bezzásahovú jazdu na diaľnici.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Špecifikácie odhalila aj nová Kia e-Niro, vrátane prvých cenoviek
Kia uvádza na trh svoje najvýkonnejšie auto – elektromobil EV6 GT so zrýchlením superšportu
Kia ponúkne 14 elektromobilov do 5 rokov. EV9 s dojazdom 540 km, „vstupný“ model či pickupy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Je to BEV zjavne primárne určené pre USA. Dojazdy sa pri použití súčasných typov batérií „zasekli“ na plus/mínus okolo 500 km. Kto nevydrží a má na to, nech si kúpi, ostatní asi počkajú ….

    P.S. Dizajn tak trochu pripomína starší krabicovitý Soul ….

Pridajte komentár