Vďaka homologizačným dokumentom z MIIT sme spoznali ďalšie špecifikácie kompaktného elektrického SUV Kia EV5, ktoré bude konkurovať modelom ako VW ID.4 a Škoda Enyaq iV. Zverejnené pritom boli aj fotografie produkčného modelu.
Web CarNewsChina informuje, že dokumenty z čínskeho Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT) odhaľujú informácie ohľadom zaujímavého elektromobilu značky Kia – EV5. Ten sa totiž radí do obľúbeného segmentu – SUV nižšej strednej triedy.
Kia EV5 sa bude vyrábať v Číne, odkiaľ sa bude vyvážať aj do zahraničia. Keďže má ísť o globálny model, pravdepodobne sa ho dočkáme aj v Európe. Na prvých trhoch, pravdepodobne v Číne, príp. Južnej Kórei, sa má novinka dostať do predpredaja v novembri.
Známe špecifikácie
Spomínané dokumenty odhaľujú rozmery vozidla, a to 4 615 x 1 875 x 1 715 x 2 750 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor). Homologizačné záznamy tiež obsahujú informácie ohľadom elektromotora. Ten má výkon 160 kW, krútiaci moment 310 Nm a dokáže zabezpečiť maximálnu rýchlosť 185 km/h. Jeho dodávateľom je nemecká spoločnosť Vitesco.

Zdroj: MIIT via Carnewschina.com
Dodávateľom batérie je zas spoločnosť BYD. Tá má chémiu LFP, takže ide s najväčšou pravdepodobnosťou o model BYD Blade. Kapacita akumulátora sa však v dokumentoch MIIT neuvádza. Už skôr sa ale objavila informácia (s odvolaním sa na predstaviteľov Kie), že model Kia EV5 „Long Range“ má mať k dispozícii 82 kWh a zabezpečiť dojazd 600 km podľa nešpecifikovaného cyklu a že vozidlá určené na vývoz budú mať batériu s chémiou NMC.
Podľa ďalších skorších informácií má byť Kia EV5 síce postavená na dedikovanej e-platforme E-GMP, na rozdiel od modelov, ktoré na nej vyrástli skôr, chystaná novinka má používať „len“ 400-V nabíjací systém a nie 800-V. A to kvôli nižším nákladom.

Zdroj: MIIT via Carnewschina.com
Objavila sa tiež zmienka ohľadom možných cien na juhokórejskom trhu. A to od 50 mil. KRW, čo je v prepočte cca 36 000 €. Verzia „Long Range“ s kapacitne väčšou batériou má stáť od 57 mil. KRW (cca 40 000 €). Dá sa však očakávať, že v Európe bude Kia EV5 drahšia.
Každopádne viac informácií ohľadom elektromobilu Kia EV5 spoznáme 25. augusta, kedy zažije svoju oficiálnu premiéru. A to v rámci autosalónu v Čcheng-tu.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia spúšťa v SR predpredaj elektrickej vlajkovej lode EV9. Spoznali sme aj ceny
Kia avizuje viaceré menšie elektromobily. Vyrábať by sa mohli aj pri Žiline
Kia má chystať elektrického „nástupcu Stingera“ s dojazdom až 800 km
ODBER NOVINIEK
9 komentárov
Aerodinamika ako tehla
Ja som predpokladal, že EV5 bude o niečo väčšia! Dĺžka tak okolo 4.750 mm, A že cena v EU bude začínať od 54.990.
Ak bude EV5 pri dĺžke 4.600 mm priestranná ako klasické autá s dĺžkou 4.750 mm, a cena bude od 44.990, bude v EU lepšie predajná! …..
45kEUR !
Sa zbláznili, za kus plechu čo vyrobí z 80% robot.
Malo by to stáť max 50% ceny dízla/benzínu. Nie ľx toľko. Veď nás x rokov masírovali, že mzdy tvoria najvyššie vŕobné náklady.
Alebo v kapitalizme ide nebodaj iba o generovanie zisku, nie o spokojnosť zákazníka ?
Máš pravdu! Vidíme však, ako sú automobilky nenásytné, a „ľudia“ zatiaľ kupujú !!!! Rád by som sa mýlil, videl si však cenu za EV9?! Ja by som zatiaľ žiadne BEV za európske ceny nekupoval! ……
otrasne to vyzera, taky psi grc…. bleeee
To máš ako aj so ženou. Na prvý pohľad nič moc, ale keď sa s ňou „zblížiš“, môže byť príjemná, až po nej trebárs zatúžiš natrvalo.
A platí to aj opačne – na prvý pohľad krásavica, ale v skutočnosti „nič moc“!
Jožko, tomu to nevysvetlíš! On žije v samých grcoch, nič lepšie zjavne nezažil …….
Konečne niečo podľa môjho gusta. Už Ev9-ka sa mi veľmi páčila, ale toto je ešte lepšie. Veľkostne to predčí moje očakávanie. Veľmi sa mi páči, čo do veľkosti, Sportage, CRV, RAV 4, Tucson. A toto je ešte väčšie ako Sportage. A ak by to malo v interiéri viac miesta ako Sportage (už v tom Sportage je miesta bohato, dokonca mám pocit, že vzadu je viac miesta ako vo Volve EX90 a to je už iná veľká krava, teda aspoň podľa videa je tam menej miesta), za mňa jedine super. Len škoda tej absencie 800V-ového systému. Už sa len bojím aký to bude mať dojazd. Predsa len je to krabica. K tým 600 km sa to určite ani nepriblíži. ale keby aspoň tých 420 po D1-ke, tak za mňa perfektné. Dizajnovo tiež super.
Dalsie azijske strasidlo