„Menšia“ Kia EV5 odhaľuje prvé špecifikácie, vrátane ceny

7

Z domovskej Južnej Kórey prichádzajú zaujímavé správy ohľadom kompaktného elektrického SUV Kia EV5, ktoré sa pomaly chystá na trh. Pôjde pritom o „globálny“ model. A zdá sa, že Kia sa zameriava na to, aby bol čo možno najviac cenovo dostupný.

Portál The Korean Car Blog, s odvolaním sa na vyjadrenia automobilky Kia, prichádza s prvým informáciami týkajúcimi sa špecifikácií kompaktného elektrického SUV Kia EV5, ktorého koncept (viď obrázky v článku) môže na prvý pohľad evokovať veľké SUV Kia EV9. Jednou z dôležitých informácií pritom je, že šéf Kie Song Ho-seong potvrdil, že nejde o model určený len pre Čínu či domáci trh. Bude sa totiž vyvážať aj do sveta. A to z Číny, kde sa bude vyrábať.

Nový elektromobil detailnejšie spoznáme 25. augusta, keďže v tento deň bude predstavený v rámci čínskeho veľtrhu AutoChengdu. Prvé dodávky sú pritom naplánované na november, zrejme v rámci čínskeho a príp. aj juhokórejského trhu.

Odhalené špecifikácie

Ešte pred oficiálnym predstavením Kia podľa The Korean Car Blog zverejnila prvé špecifikácie modelu Kia EV5 určeného pre čínsky a juhokórejský trh. Verzia „Long Range“ bude vybavená batériou s kapacitou 82 kWh a v prípade variantu s najdlhším dojazdom (pravdepodobne RWD) má zabezpečiť dojazd 600 km. Nevieme však podľa akého cyklu. Ak by sa to týkalo juhokórejského cyklu, išlo by o výbornú hodnotu, keďže ten patrí medzi „najprísnejšie“.

Čo sa týka chémie batérie, verzia pre Čínu má používať technológiu LFP. V rámci ostatných trhov má byť dostupná batéria NMC. Zaujímavosťou je, že aj keď základom Kie EV5 je koncernová dedikovaná platforma E-GMP, na rozdiel od modelov, ktoré na nej vyrástli doteraz, chystaná novinka má používať „len“ 400-V nabíjací systém a nie 800-V. Dôvodom majú byť nižšie náklady.

A aj to by sa malo premietnuť do koncovej ceny. Tá má na domácom trhu začínať na 50 mil. KRW, čo je v prepočte necelých 36 000 €. A verzia „Long Range“ s kapacitne väčšou batériou sa má predávať za cenu od 57 mil. KRW (cca 40 000 €). Pre nás však samozrejme bude dôležitá prípadná európska cenová politika.

kia ev5

Zdroj: Kia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia avizuje viaceré menšie elektromobily. Vyrábať by sa mohli aj pri Žiline
Kia spúšťa v SR predpredaj elektrickej vlajkovej lode EV9. Spoznali sme aj ceny
Kia má chystať elektrického „nástupcu Stingera“ s dojazdom až 800 km
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

    • Žiadnu drámu neočakávam. Určite to nebude lacné ako Dacia alebo Wuling Hong Guang MINI EV, ale EV6 a IONIQ5, ktoré sú rozhode drahšie, sa u nás veselo predávajú. Isteže netrhajú predajné rekordy, ale…

    • Čo to melieš? Otvor si stránku kia.sk – modely a zistíš, že KIA EV 6 sa predáva od 49.990,- !
      Tak kde si zobral „EV5 bude od 54.990,–“?

Pridajte komentár