Kia prekvapila predstavením nového elektromobilu EV5

3

Automobilka Kia dnes predstavila nový koncepčný elektromobil Kia Concept EV5, ktorého sériová verzia bude uvedená na prvý trh ešte tento rok. Aj keď pripomína chystané SUV EV9, malo by ísť o menší model.

Kia Concept EV5 je predzvesťou nového elektrického SUV, ktorého sériová verzia bude niesť pravdepodobne meno Kia EV5. Predstavená novinka je nositeľom nového dizajnového jazyka „zjednotené protiklady“ a „predznamenáva novú dizajnovú éru značky“.

Kia zdôrazňuje, že ide o dedikovaný elektromobil, takže jeho základom je s najväčšou pravdepodobnosťou koncernová platforma E-GMP, na ktorej vyrástli modely Kia EV6 a EV9, ako aj Hyundai Ioniq 5 a 6. Aj preto sa môže model Concept EV5 pochváliť „úplne rovnou podlahou a veľkorysým vnútorným priestorom“.

Podobne ako chystaný model EV9, aj koncept EV5 má otočné sedadlá. Produktové fotografie pritom ukazujú, že sa to týka predných aj zadných sedadiel, pričom tie môžu byť otočené aj do boku, t.j. o 90 stupňov. Veľká panoramatická strecha zároveň slúži ako solárny panel. Nie je však známe či dokáže nabíjať trakčnú batériu alebo „len“ napájať palubné systémy.

kia ev5

Zdroj: Kia

Kia sa tiež chváli, že v interiéri sa nachádza „široký súbor udržateľných materiálov“. Ide napr. o materiály na rastlinnej báze ako výťažok z morských rias alebo o upcyklované PET fľaše, ktoré boli použité v rámci sedadiel, dverí, palubnej dosky či opierok hlavy.

kia ev5

Zdroj: Kia

Kia zatiaľ neprezradila žiadne konkrétne špecifikácie modelu EV5. Ich odhalenia by sme sa však mali dočkať už čoskoro, keďže produkčná verzia bude uvedená na čínsky trh ešte v tomto roku. Podobnosti ohľadom ďalších trhov poskytne Kia „v správny čas“. Zdá sa teda, že v hre je aj európsky trh, na ktorý sa tiež chystá nedávno odhalený model EV9.

Zdroj: Kia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia odhalila svoju novú vlajkovú loď – elektromobil EV9
Slovensko sa má stať „základňou“ európskej výroby elektromobilov Kia
Nová Kia Niro EV sa už dá na Slovensku predobjednať. Spoznali sme pritom nielen ceny

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Tak týmto ma neskutočne potešili. Ak by to bolo veľkosťou približne ako Sportage, 4×4 a s dojazdom aspoň tých 500 km reálnych, tak by to bolo dokonalé. Za mňa super.

  2. Aj mňa prekvapilo, že KIA predstavila a bude vyrábať menšie EV5! Teraz už len aby boli rozumné tie technické parametre a cena …

Pridajte komentár