Čínska cena Kie EV5, ktorá príde tiež do Európy, má byť agresívna aj na tamojšie pomery

7

Elektromobil Kia EV5, ktorý sa zaradí do obľúbeného segmentu „kompaktných“ SUV, sa chystá na trh. Tým prvým bude Čína, kde sa tento model bude vyrábať a odkiaľ sa bude aj vyvážať. A aktuálne tu máme ďalšiu informáciu, ktorá sa týka ceny vozidla.

Zdá sa, že o elektrické SUV nižšej strednej triedy (segment C) Kia EV5 by mohol byť záujem, keďže patrí do obľúbeného segmentu a elektromobily od koncernu Hyundai Motor postavené na platforme E-GMP majú pomerne dobrú reputáciu. To však samozrejme nestačí na úspech. Dôležité budú určite parametre vozidla, ako aj jeho cena.

Čo zatiaľ vieme?

Čo sa týka špecifikácií, homologizačné dokumenty z čínskeho Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT) nedávno odhalili napr. rozmery vozidla. A to 4 615 x 1 875 x 1 715 x 2 750 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor).

Vďaka ním tiež vieme, že minimálne verzia určená pre Čínu bude vybavená pohonný systémom, ktorý zahŕňa aj elektromotor s výkonom 160 kW a krútiacim momentom 310 Nm. Kia EV5 pritom dosiahne maximálnu rýchlosť 185 km/h.

Tento model bude tiež využívať LFP batériu od spoločnosti BYD. Pravdepodobne tak pôjde o akumulátor Blade. Už skôr sa objavila neoficiálna informácia, že verzia „Long Range“ bude mať k dispozícii batériu s kapacitou 82 kWh, ktorá zabezpečí dojazd 600 km podľa nešpecifikovaného cyklu (čínsky CLTC?). Vozidlá určené na vývoz z Číny majú byť ale vybavené batériou s chémiou NMC.

V spomínanej neoficiálnej správe sa tiež objavila informácia ohľadom ceny na domácom juhokórejskom trhu. Tá má začínať na 50 mil. KRW, čo je aktuálne necelých 35 000 €. Verzia „Long Range“ má stáť od 57 mil. KRW, t.j. cca 40 000 €.

A aktuálne sa objavila správa aj ohľadom cien na čínskom trhu, kde sa bude Kia EV5 vyrábať. Portál The Korean Car Blog s odvolaním sa na oznámenie čínskeho zastúpenia značky Kia informuje, že tamojšia cena sa bude pohybovať v rozmedzí 159 800 RMB (cca 20 000 €) až 229 800 RMB (29 000 €), v závislosti od verzie.

A to má byť agresívna cenovka aj na pomery čínskeho trhu, kde sa elektromobily, či už domácich alebo zahraničných výrobcov, vo všeobecnosti predávajú podstatne lacnejšie ako napr. v Európe. To nám teda spolu s možnými pomerne zaujímavými cenami na juhokórejskom trhu dáva aspoň teoretickú nádej na prijateľnú cenovú politiku aj v rámci Európy.

Nuž, uvidíme. Viac informácii ohľadom elektromobilu Kia EV5 sa dozvieme v októbri v rámci „Kia EV Day“. Novinka bude pritom uvedená na čínsky trh o niečo neskôr, a to 17. novembra.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia testuje aj menšie elektro-SUV „EV4“ a doma predstavila svoj najlacnejší elektromobil
„Cenová vojna“ v SR: Významné zľavy aj na Škodu Enyaq, Toyotu bZ4X a ďalšie elektromobily
Kia spúšťa v SR predpredaj elektrickej vlajkovej lode EV9. Spoznali sme aj ceny
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. No konečne! Tá čínska cena je prvá reálna cena pre elektromobil segmentu C ! Zrejme zodpovedá výrobným nákladom a primeranému zisku! Všetky vyššie ceny, s výnimkou dopravy do Kórei alebo Európy, budú padať ako zisk do vreciek automobilky!

Pridajte komentár